W pierwszych dniach pandemii Covid-19 Grupa Polskiego Holdingu Hotelowego stała się naturalnym hubem między sektorem hotelarskim a systemem ochrony zdrowia. Jednym z wielu działań prospołecznych Grupy PHH było powołanie fundacji „Hotele dla Medyków”, finansującej noclegi w hotelach sektora prywatnego dla kadry medycznej, walczącej na pierwszej linii frontu.

Od kwietnia 2020 roku fundacja wypłaciła blisko 1,8 mln zł na działania przeciw Covid-19. W ramach  tych środków opłacone zostały noclegi dla medyków w hotelach prywatnych w blisko 6,8 tys. pokoi, na kwotę ponad 530 tys. zł. Z kolei na izolatoria powstałe w prywatnych obiektach hotelowych fundacja przeznaczyła kwotę ponad 690 tys. zł na sfinansowanie 16,6 tys. noclegów dla pacjentów (osobonocy). Ponadto, sfinansowano sprzęt potrzebny do walki z Covid-19 o łącznej wartości 524 tys. zł.

– mówi Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego i fundacji „Hotele dla Medyków”.

Po zahamowaniu rozwoju pandemii, działalność fundacji została rozszerzona o dodatkową działalność charytatywną. Dzięki temu pomoc finansowa o łącznej wartości 170 tys. zł trafiła do osób, które znalazły się w trudnej życiowej sytuacji (m. in. dofinansowanie operacji bioder 8-letniej dziewczynki, a także wsparcie finansowe dla poszkodowanej, która straciła dom w wyniku pożaru). Na pozostałą działalność charytatywną fundacja przeznaczyła 260 tys. zł.

– dodaje Cristescu.

Fundacja „Hotele dla Medyków” działa od kwietnia 2020 r. Na konto fundacji pierwszy milion złotych wpłacił Polski Holding Hotelowy. Finalnie fundacja dysponowała kwotą 3,25 mln zł, którą udało się zgromadzić dzięki wsparciu Polskiego Holdingu Nieruchomości, Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” oraz Fundacji PWPW. Od przyszłego roku można również przekazać 1,5 proc. podatku na fundację, która uzyskała status organizacji pożytku publicznego (OPP).

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i grafika: Polski Holding Hotelowy