W hiszpańskim Alicante stanęła ponownie w okresie świątecznym największa szopka bożonarodzeniowa. Niektóre ze znajdujących się tam figur mierzą nawet 20 metrów. W 2019 roku hiszpańska szopka trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Od tamtej pory nikt nie pobił tego osiągnięcia. W tym roku do szopki dołączyły postaci trzech króli: ponad 16-metrowy Baltazar, prawie 16-metrowy Kacper i 11-metrowy Melchior. Postacie Trzech Króli stworzył autor poprzednich dzieł José Manuel García. Całkowity koszt wykonania mędrców wyniósł 105 tys. EUR. Szopka bożonarodzeniowa w Alicante zdobyła popularność na całym świecie dzięki imponującym rozmiarom.
W Alicante na południu Hiszpanii na jednym z placów po raz kolejny stanęła bożonarodzeniowa szopka. Tę jednak wyróżniają wymiary użytych przy jej konstrukcji figur. “Betlejem Olbrzymie” od 2019 roku znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa.
Szopka składa się z figur Świętej Rodziny. Figura Dzieciatka Jezus ma 3,25 metra, Maryi – 10 metrów, a figura Józefa mierzy ponad 18 metrów. Ich twórcą jest José Manuel García Esquiva, który korzystał przy ich konstrukcji z tworzyw sztucznych i żelaza. Powierzchnia, którą zajmuje szopka, czyli ponad 180 tys. metrów kwadratowych należy do największych dotąd zarejestrowanych. Na dzieło przeznaczono prawie 150 tys. dolarów.
Monumentalną szopkę uzupełnia sześć figur aniołów, rozmieszczonych w różnych miejscach miasta. Dwa z nich, skonstruowane przez Javiera Gómeza Morollóna, mają po osiem metrów wysokości, a pozostałe cztery są autorstwa Lorenza Santany. Te mierzą blisko 9 metrów.
– Chcemy uczynić z Alicante stolicę Bożego Narodzenia – powiedział burmistrz Luis Barcala. – Ta monumentalna stajenka i sześć spektakularnych aniołów dają nam szczęście i radość w tych szczególnych dniach – dodał. – Stało się to niezaprzeczalną atrakcją turystyczną, a także służy reaktywacji lokalnego handlu -zauważył.
Parada Trzech Króli w Alicante odbędzie się 05 stycznia 2023 o godz. 17:00 spod Gmachu Ratusza i przejdzie głównymi ulicami miasta.
Tradycja sięga połowy XIX w. Na Trzech Króli czekają przede wszystkim dzieci, ponieważ władcy ze Wschodu przybywają z prezentami. Pierwsza wzmianka o przedstawieniu przybycia magów ze Wchodu pochodzi z 5 stycznia 1855 r. Jednak za najstarszy orszak Trzech Króli w Hiszpanii uważa się ten, który organizuje od 1866 r. miasto Alcoy koło Alicante. Począwszy od XX w. w Granadzie podczas “cabalgaty” zaczęto też zbierać zabawki dla sierot i dzieci z biednych rodzin.
Rano w Święto Trzech Króli dzieci i dorośli znajdują prezenty. Ci, którzy sprawowali się źle – węgiel. A potem wspólny obiad, który ma charakter wyjątkowo rodzinny. Święto kończy okres Bożego Narodzenia w Hiszpanii.
Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie: https://en.fiestas.net/alicante/three-kings-parade-2023/
Źródło: podroze.gazeta.pl
Tekst i zdjęcie: Anna Molęda-Kompolt