Za młodzieżą szkolną nie tylko kolejny trudny okres nauki zdalnej, ale i czas ograniczonej aktywności czy spotkań na żywo, a nie w formie wirtualnej, z rówieśnikami. Ferie zimowe to doskonały moment, by nadrobić braki, zadbać o odpowiednią dawkę ruchu oraz naładować akumulatory. Podczas wyjazdów należy pamiętać tak o bezpieczeństwie sanitarnym, jak i odpowiednim zachowaniu w górach czy na stoku.
Tradycyjnie ulubionym kierunkiem Polaków w tym okresie są rodzime góry. Ośrodki w Białce Tatrzańskiej, Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Wiśle czy Szczyrku stanowią nie lada konkurencję dla popularnych miejscowości w Alpach. Doceniają je również goście zagraniczni, zwłaszcza z państw sąsiedzkich – Czech, Słowacji czy Niemiec. Ceny w zimowych kurortach są zróżnicowane i uzależnione od miejscowości, oferty oraz terminu rezerwacji. Pandemia zmieniła zwyczaje turystów – znacznie częściej decydują się oni na stosunkowo późne bukowanie noclegów. Sposobem na wsparcie urlopowego budżetu jest Polski Bon Turystyczny, który według badań Polskiej Organizacji Turystycznej pozwolił ok. 27% polskich rodzin na pierwszy wspólny wyjazd. Liczba obiektów obsługujących płatności bonem wynosi już ponad 28 tysięcy, zaś świadczeniem objęto ponad 7 milionów dzieci.
Program, z którego już skorzystało ponad 2,5 miliona rodzin, cieszy się niezwykłą popularnością również w trakcie ferii zimowych. Pierwszy tydzień odpoczynku od nauki przyniósł transakcje na łączną kwotę ponad 20 milionów złotych. Ostatni taki rezultat został osiągnięty na początku października, kiedy to korzystna jesienna pogoda zachęcała do weekendowych wyjazdów, city breaków czy wycieczek szkolnych.
Na początku stycznia kwota płatności Polskim Bonem Turystycznym przekroczyła 2 miliardy złotych, z czego połowa powędrowała do przedsiębiorców świadczących usługi hotelarskie, a ponad 40 procent do podmiotów organizujących imprezy turystyczne. Środki te pozwoliły wielu podmiotom przetrwać najtrudniejszy okres. Warto przypomnieć, że podpisana 20 grudnia 2021 roku przez Prezydenta RP nowelizacja przedłużyła możliwość płatności bonem do końca września 2022 roku. To słuszna decyzja zważywszy na fakt, iż wielu Polaków z powodu ograniczonych możliwości podróżowania nie było w stanie zrealizować swojego bonu.
Bezpieczeństwo zarówno na szlaku czy stoku jest równie istotne co bezpieczeństwo w miejscu wypoczynku. Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. W myśl regulacji obiekty, w których jest organizowany wypoczynek dzieci i młodzieży, powinny być przeznaczone tylko dla tej formy wypoczynku lub zawierać strefę do tego wyodrębnioną, zapewniającą ograniczenie kontaktu z osobami niebędącymi uczestnikami tego wypoczynku, organizator musi dysponować infrastrukturą obiektu umożliwiającą zapewnienie izolacji osobom z objawami wskazującymi na wystąpienie infekcji, w tym w szczególności choroby zakaźnej, a rodzice zobowiązują się do niezwłocznego odbioru dziecka z wypoczynku w przypadku wystąpienia u ich dziecka niepokojących objawów choroby.
Planowanie bezpiecznego wyjazdu może ułatwić także mapa obiektów, które zostały nagrodzone Certyfikatem Dobrych Praktyk. 2,5 tysiąca podmiotów pomyślnie przeszło proces certyfikacji gwarantującej najwyższą jakość świadczonych usług oraz dbałość o bezpieczeństwo sanitarne.
Czas niepewności w turystyce wymaga dużej elastyczności, ale i szczególnej troski o zdrowie. Ferie zimowe z Polskim Bonem Turystycznym to szansa na ponowne zakochanie się w Polsce, odkrycie mniej znanych miejscowości i ośrodków, a przede wszystkim duże wsparcie dla polskich rodzin aktywizujące uczniów do spędzania czasu na świeżym powietrzu, które jest tak ważne po miesiącach nauki zdalnej.
Źródło: Paweł Niewiadomski
Prezes, Polskiej Izby Turystyki