Po dwóch miesiącach wyrównanej rywalizacji ogłoszone zostały wyniki VI Turystycznych Mistrzostwa Vlogerów, organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną. Konkurs, tym razem w wiosennej odsłonie, skierowany był do twórców wideo prowadzących autorskie kanały w serwisie YouTube, na których publikują filmy o charakterze podróżniczym, górskim, kulinarnym lub lifestyle’owym.

Fot. POT

Turystyczne Mistrzostwa Vlogerów są konkursem, który nie tylko pozwala odkryć unikatowe atrakcje szesnastu województw Polski, ale przede wszystkim zachęcić do podróżowania po kraju. Idea Mistrzostw wpisuje się również w cele zrównoważonego rozwoju. Konkurs promuje bowiem zdrowy tryb życia i ograniczenie szkodliwego wpływu aktywności turystycznej na środowisko.

W ramach konkursowej rywalizacji podróżnicy, których spośród otrzymanych zgłoszeń wybrała powołana przez Polską Organizację Turystyczną kapituła, mieli za zadanie publikację dwóch filmów na autorskim kanale YouTube oraz w mediach społecznościowych. O tym, kto wygra zadecydowały trzy czynniki: wyniki głosowania internautów (25%), zasięgi wygenerowane przez vlogerów (25%) oraz ocena Kapituły składającej się z reprezentantów branży turystycznej (50%).

Najlepsi w tegorocznej edycji okazali się reprezentanci województwa mazowieckiego, Kasia i Dawid Białowąs – autorzy vloga „Gdzie los poniesie”. Drugie miejsce zajął Marek Lewandowski, który prowadzi kanał „Ekwipunek dźwigany Codziennie” i w konkursie promował województwo kujawsko-pomorskie, a stawkę zamknęli Angelika i Mateusz Grzegorzek – ambasadorzy województwa lubuskiego i twórcy internetowi znani jako „My na szlaku”.

Mazowieckie to nasze województwo; tu się urodziliśmy i wychowaliśmy. Zbierając materiały do tegorocznej edycji Turystycznych Mistrzostw Vlogerów zależało nam, by odkryć na nowo nasze miejsce na ziemi, odwiedzając zarówno znane, jak i mniej typowe atrakcje i różnorodne miejsca. Nasze filmy pokazują województwo mazowieckie przekrojowo – odnajdą w nich inspiracje zwolennicy aktywnego wypoczynku, błogiego lenistwa nad rzeką, smakosze lokalnej kuchni, miłośnicy historii, przemysłu czy polskiej tradycji.

komentuje udział w konkursie zwycięska para, Kasia i Dawid.

Zwycięzcy, czyli twórcy najlepszych filmów zostali ogłoszeni 26 czerwca 2023 roku podczas briefingu prasowego, który odbył się w Hotelu Indigo w Warszawie. Finaliści Mistrzostw otrzymają honorarium w wysokości 5 tys. zł netto. Laureat 1. miejsca może liczyć ponadto na 15 tys. zł, 2. miejsca – 8 tys. zł, a 3. miejsca – 5 tys. zł.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna