Poszukując wrażeń i niezapomnianych widoków warto rozważyć przejazd malowniczą trasą, po jakiej porusza się Bernina Express. Alpy widziane z perspektywy wysokich wiaduktów zyskują zupełnie nowy wymiar.

Czym jest Bernina Express?

Koleje Retyckie znane są ze swojej czerwonej barwy oraz niezawodnej punktualności. Turyści z całego świata przyjeżdżają do Szwajcarii głównie ze względu na dwa spośród pociągów: Bernina Express oraz Glacier Express.

Bernina Express jest panoramicznym pociągiem, którym turyści jeżdżą ze względu na malownicze widoki roztaczające się z okien wagonów. Jest to najwyżej położona linia kolejowa w Europie i trasa biegnie przez Alpy. Ma swój początek w szwajcarskim Chur, biegnie przez St. Moritz, aż do włoskiego Tirano. Cała trasa ma łącznie 144 kilometry, a sama podróż trwa 4 godziny i 13 minut.

Wygody oferowane przez Bernina Express

Bernina Express jest wyjątkowym pociągiem, który zachwyca nie tylko panoramicznymi oknami i bajecznymi widokami. Punktualność również jest zaledwie początkiem długiej listy zalet.

Panoramiczne wagony stanowią całość pociągu i są dostępne w I oraz w II klasie. Niezależnie od wybranego biletu, pasażerowie mają do dyspozycji luksusowe, regulowane fotele, bezpłatne WiFi, bezpłatny przewodnik turystyczny, audio-przewodnik do zainstalowania na prywatnym smartfonie lub tablecie, jak również minibar oferujący lokalne przekąski i napoje. Rodziny z dziećmi z pewnością docenią niewielką salę zabaw znajdującą się w niektórych wagonach. Całości dopełnia pamiątkowy certyfikat otrzymywany po okazaniu biletu na dworcu kolejowym w Chur, St. Mortiz lub Tirano.

Należy również podkreślić niezwykle sympatyczną oraz pomocną obsługę, która mówi w języku angielskim, włoskim oraz niemieckim.

Atrakcje Bernina Express

Pociąg na swojej drodze pokonuje aż 55 tuneli oraz 196 mostów. Niezrównane widoki pojawiają się przez całą podróż, choć warto wyszczególnić kilka fragmentów trasy. Jest to przede wszystkim wiadukt Landwasser. To w tym miejscu robionych jest najwięcej zdjęć samego pociągu. Przed wjazdem na wiadukt zawsze pojawia się komunikat głosowy informujący o tym fakcie, aby turyści mogli przygotować w porę aparaty.

Szczególnie piękne widoki znajdują się w Ospizio Bernina. Jest to najwyższy punkt trasy (2253 m n. p. m.), a z okien pociągu można obserwować Białe Jezioro. Wyjątkowa, turkusowa barwa wody sprawia hipnotyzujące wrażenie i pięknie kontrastuje z otaczającymi ją zielonymi wzgórzami, które na wyższych etapach pokryte są śniegiem.

Najbardziej charakterystycznym punktem trasy jest spiralny wiadukt Brusio. W tym miejscu można zrobić przez okno zdjęcie jadącego pociągu w niezwykłych warunkach przyrodniczych.

Tekst: Anna Molęda-Kompolt