Wyjątkowe położenie między Morzem Bałtyckim i jeziorami oraz rozległe tereny zielone sprawiają, że Koszalin to idealne miejsce do spędzania wolnego czasu. To miasto wielu możliwości, łączące bogatą historię, nowoczesną infrastrukturę oraz różnorodną ofertę kulturalną i sportową.

Śladami przeszłości

Przeszłość Koszalina najłatwiej poznać podążając Staromiejską Trasą Turystyczną, która prowadzi przez najcenniejsze zabytki miasta. Na szczególną uwagę zasługują: XIV-wieczna gotycka katedra pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Domek Kata, Pałac Młynarza – obecnie Muzeum i Skansen Kultury Jamneńskiej. Warto odwiedzić osiedle Jamno-Łabusz, gdzie znajduje się zrekonstruowana XIX-wieczna Zagroda Jamneńska, w której poznamy lokalną, unikatową kulturę jamneńską. Blisko Zagrody jest kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej,jeden z najstarszych zabytków Koszalina, który zachwyca barokowym wnętrzem. W sezonie letnim można popłynąć w rejs statkiem „Julek” do nadmorskich destynacji Mielno i Unieście z Przystani Jamno.

Sport i rekreacja

Koszalin jest prawdziwą oazą przyrody, tereny zielone zajmują prawie 40% powierzchni miasta. Wśród licznych parków na uwagę zasługuje usytuowany w centrum miasta zabytkowy Park im. Książąt Pomorskich. Na miłośników leśnych krajobrazów czeka Góra Chełmska z licznymi szlakami turystycznymi, trasami pieszo-rowerowymi, polanami rekreacyjnymi i Parkiem Linowym. Na szczycie Góry znajduje się wieża widokowa, z której widać panoramę miasta i okolic, aż po Bałtyk.

U podnóża Góry Chełmskiej znajduje się Park Wodny, który jest jednym z największych aquaparków w regionie. W strefie rekreacyjnej znajduje się sześć basenów, z których dwa umiejscowione są na zewnątrz oraz mnóstwo atrakcji, m.in. mierząca 176 m długości zjeżdżalnia Anakonda. Na terenie aquaparku skorzystać można również z kompleksu saun, strefy zabiegów spa, siłowni i restauracji.

Na miłośników aktywnego wypoczynku czeka także Wodna Dolina – plaża miejska ze strzeżonym w sezonie letnim kąpieliskiem, boiskiem do siatkówki plażowej, siłownią plenerową, polem do minigolfa i placem zabaw. Ekstremalnych wrażeń dostarczy WakePark Koszalin (Wakeboarding), z wypożyczalnią sprzętu i obsługą instruktorską. Dostępne tutaj są punkty gastronomiczne, zaplecze sanitarne oraz bezpłatny parking (także dla kamperów).

Koszalin dba o rowerzystów. Obecnie można korzystać z ponad 100 km ścieżek i dróg rowerowych, a infrastruktura rowerowa stale się polepsza. Każdego roku w mieście organizowane są liczne imprezy sportowe, rajdy rowerowe oraz maratony i półmaratony.

Kultura i rozrywka

Koszalin słynie z wydarzeń, które na stałe wpisały się w kalendarium polskich imprez. Festiwal Młodzi i Film to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. Natomiast Festiwal Koszalińskie Konfrontacje Młodych “m-teatr” to prezentacja spektakli teatralnych reżyserów młodego pokolenia. Polecamy także Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, Hanza Jazz Festiwal oraz Międzynarodowy Festiwal Organowy. Wiele wydarzeń odbywa się w Amfiteatrze, który jest wizytówką miasta i jednym z największych zadaszonych amfiteatrów w Polsce. To właśnie tu odbywa się „Kabareton” czyli największa impreza kabaretowa w kraju, gdzie prezentują się najlepsi polscy kabareciarze. W Amfiteatrze odbywa się również festiwal rockowy „Generacja”, festiwal kulinarny „Ulica Smaków”, liczne koncerty, stand-upy czy zloty foodtrucków.

Zapraszamy na stronę www.koszalin.pl, gdzie na bieżąco informujemy o aktualnościach i wydarzeniach.

Źródło i zdjęcia: Urząd Miejski w Koszalinie