Osiedle Jamno-Łabusz położone jest w północnej części Koszalina, w pobliżu jeziora i rozległych terenów zielonych. To miejsce, które warto poznać ze względu na jego fascynującą kulturę i wyjątkowe zabytki.

Mieszkańcy Jamna słynęli z wysoko rozwiniętego zmysłu artystycznego, co można zobaczyć w unikalnych zdobieniach mebli i przedmiotów codziennego użytku. Charakterystyczną cechą kultury jamneńskiej jest wspaniała kompozycja motywów zdobniczych z bogatą paletą barw i roślinną ornamentyką, najczęściej z motywami tulipana, polnych kwiatów, rozet i serc.

Zagroda Jamneńska jest przykładem typowej architektury XIX w. W Zagrodzie można zobaczyć, jak wyglądało tradycyjne gospodarstwo wiejskie. Zrekonstruowana kmieca chałupa prezentuje najbardziej charakterystyczne narzędzia związane z kulturą materialną dawnych mieszkańców Jamna. To fascynujący wgląd w historię życia na lokalnej wsi. Obok chałupy znajduje się stodoła, która obecnie pełni funkcję miejsca spotkań, warsztatów i wydarzeń kulturalnych. Więcej informacji: zagrodajamno.pl

W pobliżu Zagrody Jamneńskiej znajduje się Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej. Zabytkowa świątynia o imponującym gotyckim stylu architektonicznym jest wyposażona w liczne fragmenty barokowego wystroju z XVIII w., takie jak ambona i chrzcielnica. Wnętrze budowli zachwyca, m.in. dzięki polichromii stropu, która powstała na początku XX wieku i została udekorowana motywami jamneńskimi. Wyjątkowe wnętrze kościoła można zwiedzić bezpłatnie z przewodnikiem.

Harmonogram zwiedzania:

Wtorek           16:00 – 18:00   (od 20.06.23 do 29.08.23),

Czwartek        16:00 – 18:00   (od 22.06.23 do 31.08.23),

Niedziela        16:00 – 19:00   (od 25.06.23 do 27.08.23).

Więcej informacji: koszalin.pl

parafiamatkiteresyzkalkuty.pl

Na osiedlu Jamno-Łabusz, znajduje się Jezioro Jamno, które zajmuje 9. miejsce pod względem powierzchni w Polsce i 3. miejsce w województwie zachodniopomorskim. Na jego malowniczych brzegach można wędkować i korzystać z przystani jachtowych. Dodatkową atrakcją na Przystani Jamno jest rejs statkiem “Julek“. Rejs kursuje w sezonie letnim do Mielna i jego osiedla – Unieścia, a bilety można nabyć na pokładzie statku. Na pasażerów, którzy chcą odwiedzić Zagrodę Jamneńską oraz Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej, będzie czekał autobus w Jamnie, rozkładowo skorelowany z rejsami „Julka”.

Więcej informacji: mzk.koszalin.pl/julek

Osiedle Jamno-Łabusz to oaza przyrody i unikatowej kultury jamneńskiej, która zapewni niezapomniane chwile. To miejsce, które z pewnością warto odwiedzić.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Urząd Miejski Koszalin