Ojcowski Park Narody leży w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ciągnie się przez kilkanaście kilometrów wzdłuż Doliny Prądnika oraz doliny rzeki Sąspówki. To jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicach Krakowa i idealne miejsce na krótką jednodniową wycieczkę.
Choć to najmniejszy ze wszystkich polskich parków narodowych kusi turystów niezwykle malowniczymi widokami oraz urokliwymi zakątkami. Są tu skaliste jary, jaskinie, lasy i bujna roślinność. Przez park biegnie kilka szlaków turystycznych. Zwiedzającym udostępniono m.in. dwie jaskinie – Łokietka i Ciemną. Ta ostatnia jest jednym z najstarszych siedlisk człowieka na terenie Polski. Pierwsze ślady jego bytności pochodzą sprzed 125 tys. lat p.n.e. Symbolem parku jest nietoperz. To nie przypadek, bowiem w obu jaskiniach zamieszkuje kilkanaście gatunków tych zwierząt. W parku można też spotkać gronostaja, borsuka, piżmaka, czarnego bociana, jastrzębia i kilka rzadkich gatunki dzięciołów.
Zamek w Pieskowej Skale
Park to jednak nie tylko zwierzęta i jaskinie. Najważniejszym punktem każdej wycieczki jest wizyta w zamku w Pieskowej Skale. Najstarsza wiadomość o nim pochodzi z roku 1315. Warownia została ufundowana przez króla Władysława Łokietka i dziś jest jednym z najpiękniejszych punktów na Szlaku Orlich Gniazd. Wzniesiona na wapiennej skale pierwotnie miała charakter gotycki, ale w XVI wieku została przekształcona w renesansową rezydencję. Jej dziedziniec został m.in. ozdobiony arkadowymi krużgankami, wzorowanymi na wawelskich. W XIX wieku zamek dwukrotnie płonął i na początku ubiegłego wieku przypominał już ruinę. Na szczęście udało się go uratować od totalnej zagłady. Po wojnie został odrestaurowany, a w roku 1970 otwarto w nim oddział muzeum na Wawelu. Warownię upodobali sobie filmowcy. Kręcono tu m.in. seriale “Janosik” oraz “Stawka większa niż życie”. Z murów zamku rozciąga się wspaniały widok na całą dolinę, a u jego podnóża znajdują się stawy. Kiedyś hodowano w nich ryby, a teraz są ostoją płazów.
Obok zamku wznosi się Maczuga Herkulesa zwana też Czarcią Skałą. Liczy aż 25 metrów wysokości i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w parku. Powstała w sposób naturalny w wyniku działania wody i powietrza na wapienną skałę. Z maczugą wiąże się wiele legend. Jedna z nich głosi, że mityczny książę Krak zabił nią smoka, a następnie umieścił u wylotu doliny ku przestrodze każdego, kto chciałby jechać do Krakowa w złych zamiarach. Inna z legend związana jest z czarnoksiężnikiem Janem Twardowskim, który podpisał umowę z diabłem, że odda mu dusze, kiedy ten spełni jego trzy życzenia. Jednym z zadań czarta było przeniesienie ogromnej skały do Doliny Prądnika. Diabeł wykonał je i skała stoi tam do dziś.
Inną atrakcją są ruiny średniowiecznego zamku w Ojcowie. Jego budowę rozpoczęto prawdopodobnie w połowie XIV wieku na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego. Zamek stoi na wysokim wzgórzu skąd doskonale widać całą okolicę i miał chronić Kraków przed wrogami. Do dziś zachowały się tylko jego ruiny. W latach osiemdziesiątych przeprowadzono remont wieży, w której można oglądać ekspozycję poświęconą historii zamku.
Przeciwko carowi
Kaplica „Na Wodzie” to kolejny ciekawy zabytek w parku. Powstała w roku 1901 po przebudowie dawnych łazienek zdrojowych i została posadowiona na filarach umieszczonych w potoku Prądnik. Jak głosi legenda jej powstanie związane było z ukazem wydanym przez cara Mikołaja II zabraniającym budowania kościołów w tej okolicy. Miejscowa ludność wykorzystując nieprecyzyjny zapis ominęła zakaz budując kaplicę na wodzie, a nie na ziemi. W środku znajdują się trzy ołtarze przypominające szczyty chat chłopskich, a w ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Boskiej Wspomożenia z roku 1901. Obok ołtarza znajdują się wizerunki dwóch orłów krążących nad trzema wężami symbolizującymi zaborców.
Odwiedzają Kraków naprawdę warto wsiąść w samochód i na własne oczy zobaczyć Maczugę Herkulesa oraz zamek w Pieskowej Skale.
Tekst i zdjęcia: Mirosław Mikulski