Szczyrk to miejsce, które doskonale znają wszyscy narciarze. Kiedy robi sie ciepło turystów przyciągają tu malownicze beskidzkie szlaki, ponieważ Beskidy to góry bardzo przyjazne turystom, a szlaki są tu łatwe. 

Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, górujący nad Szczyrkiem, liczy tylko 1257 m. Można tam wjechać kolejką linową z centrum miasta i ruszyć w wędrówkę po górach.

Na szczycie Skrzycznego znajduje się schronisko górskie i latem przy dobrej pogodzie zawsze pełno w nim turystów. Najpopularniejszą trasą, która się tam zaczyna, jest Pętla Szczyrkowska. Najpierw ze Skrzycznego wędrujemy około pół godziny na szczyt pobliskiej Zbójnickiej Góry (1205 m). Z niej można zjechać w dół kolejką lub zejść pieszo. W połowie drogi, na Hali Skrzyczeńskiej, warto zregenerować siły w restauracji Kuflonka. Z hali zjeżdża się kolejką gondolową, której dolna stacja znajduje się ok. 3 km od centrum Szczyrku.

Bardziej ambitni turyści nie wracają ze Zbójnickiej Góry w dół, lecz idą dalej malowniczym szlakiem aż do Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.). Stamtąd można już zejść na Przełęcz Salmopolską i wrócić do hotelu autobusem. Szlak ze Szrzycznego na Malinowską Skałę to jedna z najpiękniejszych tras w całych Beskidach. Jest łatwy i każda w miarę sprawna osoba może go pokonać, nawet dzieci i starsi.

Klimczok i Szyndzielnia

Niezwykle popularne szlaki wiodą też na Klimczok i na Szyndzielnię. Oba szczyty znajdują się blisko siebie i na obu są schroniska. Schronisko na Szyndzielni z 1897 roku było pierwszym murowanym w tym paśmie gór. Można tam wjechać także kolejką gondolową z drugiej strony, od Bielska-Białej. W drodze powrotnej do Szczyrku warto się choć na chwilę zatrzymać przy hotelu Orle Gniazdo. To frajda zwłaszcza dla miłośników kolarstwa, gdyż w tym miejscu często znajduje się meta jednego z górskich etapów wyścigu Tour de Pologne. Dopiero samemu tam docierając, docenia się, ile wysiłku muszą włożyć kolarze, aby tam wjechać.

Szczyrk to także ulubione miejsce rowerzystów, zwłaszcza tych, którzy lubią adrenalinę. Obok kolejki na Halę Skrzyczeńską i Zbójnicką Kopę powstał kompleks ścieżek rowerowych Enduro o różnych stopniach trudności i różnicy wzniesień dochodzącej do 400 m. Ponoć to najlepsze trasy Polsce. To propozycja dla odważnych, ale warto spróbować, zwłaszcza że tuż przed wejściem do kolejki gondolowej jest wypożyczalnia rowerów. Wiele tras rowerowych zaczyna się na szczycie Skrzycznego, Zbójnickiej Górze lub na Hali na Skrzyczeńskiej. Na start każdej z nich można się dostać wyciągiem.

Warto polować na zniżki, np. hotel Gronie Ski & Bike, który nastawiony jest na rowerzystów, oferował w cenie pokoju darmowe karnety na wyciąg gondolowy na Zbójnicką Górę. A kto nie lubi ekstremalnych wyzwań, może wsiąść na rower elektryczny i wybrać łatwiejszą trasę. Koniecznie trzeba też zajrzeć na kompleks nowoczesnych skoczni narciarskich w Szczyrku powstał w latach 2007-2009. Na największej z nich o punkcie konstrukcyjnym K95 organizowane są m.in. mistrzostwa Polski.

Miejsce kultu maryjnego

Najcenniejszy zabytek Szczyrku to drewniany kościół św. Jakuba Apostoła, który ma ponad 200 lat i zachwyca barokowym wnętrzem. Innym ważnym miejscem jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, gdzie do cudownego obrazu przybywają liczne pielgrzymki. Początek kultu sięga 1894 roku, kiedy to 12-letniej Juliannie Pezdzie objawiła się Matka Boska. Wkrótce zbudowano tu drewnianą kaplicę. W 1994 roku, w setną rocznicę objawień kościół poświęcono i podniesiono do godności sanktuarium. W świątyni nad tabernakulum znajduje się obraz Matki Bożej z 1960 roku, który koronował w 2008 roku kardynał Stanisław Dziwisz.


Tekst i zdjęcia: MIROSŁAW MIKULSKI