Zamek w Rydzynie, położony na jednej z trzech wysp okolonych fosą, posiadający godność Pomnika Historii, jest największym z zamków wielkopolskich. W okresie panowania króla Stanisława Leszczyńskiego oraz książąt Sułkowskich, był najokazalszą rezydencją magnacką w Wielkopolsce. Posiada barwną historię sięgającą średniowiecza i mającą swoje chlubne dzieje w okresie wojen napoleońskich. W swoich założeniach architektonicznych, posiadał tyle okien ile dni w roku, tyle pokoi ile tygodni oraz tyle sal paradnych, ile w roku miesięcy. Cztery narożne baszty odpowiadały porom roku. Projektowany przez najwybitniejszych architektów królewskich sprowadzonych z Włoch, stanowi do dnia dzisiejszego prawdziwą perłę baroku.
Zarówno sama wyspa zamkowa, jak i poszczególne wyspy parkowe, przecinają pasma fosy, której łączna długość przekracza 2 km. Na środkowej wyspie parkowej umieszczono w centralnym jej punkcie ogromne lustro wodne, w którym jak w medalionie odbija się wizerunek Zamku. Wracających z parku gości, witają przed ścianą wschodnią zamku dwaj gladiatorzy gotujący się jak gdyby do walki. Tuż za nimi widnieją dwa malowidła z pierwszych lat XVIII w. Pozostałe malowidła można podziwiać zarówno na ścianach zewnętrznych zamku, jak i na ścianie wewnętrznego dziedzińca.
Dla osób zwiedzających Zamek udostępniono 10 sal zlokalizowanych na II piętrze, w ramach których możemy podziwiać zarówno bogactwo sztukaterii i rzeźby, jak też liczne zbiory zarówno przyrodnicze, jak i batalistyczne. Możemy również oglądać kolekcje lamp naftowych, muszli morskich, pamiątki po właścicielach zamku, czy też interesujący materiał archeologiczny wydobyty w czasie prowadzonych prac wykopaliskowych.
Poza częścią typowo historyczną, udostępnioną do zwiedzania, w zamku znajduje się bogato wyposażony hotel z 47 pokojami mogący ugościć do 100 osób oraz przestronna restauracja. Niemal każdego miesiąca zarówno w zamku jak i w jego otoczeniu, odbywają się koncerty, bale, pikniki tematyczne oraz zabawy taneczne. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się imprezy plenerowe, odbywające się przy zewnętrznych budynkach zamkowych, takich ja: Strzelnica Zamkowa oraz Domek Ogrodnika. Tam też przy ognisku i muzyce odbywają się biesiady do białego rana.
Autor: Zbigniew Szukalski
Zdjęcia: Własność zamku w Rydzynie