Branża organizacji wydarzeń biznesowych i naukowych w Krakowie w 2022 roku z coraz większym optymizmem patrzyła na ożywienie po pandemii. W najnowszej edycji raportu autorzy przybliżają czytelnikom proces odbudowywania się potencjału branży spotkań w Krakowie w 2022 r.

Kraków pozostaje w czołówce miast kongresowych. Liczba wydarzeń w Krakowie w ubiegłym roku wyniosła 2629, to wzrost o 25 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Liczba spotkań międzynarodowych wzrosła o 107,8 proc., a ponad 92 proc. wszystkich wydarzeń stanowiły spotkania stacjonarne.

W 2022 roku liczba wydarzeń w Krakowie wyniosła 2629, to wzrost o jedną czwartą w porównaniu do roku poprzedniego. Zorganizowano 450 imprez targowych i wystaw (wzrost o 233 proc.). Wydarzenia biznesowe i naukowe średnio trwały ponad dwa dni. W spotkaniach brało udział ponad 764 tys. osób (wzrost o 154 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego), a ponad 92 proc. wszystkich spotkań odbyło się stacjonarnie. Targi i wystawy gospodarcze przyciągneły ponad 404 tys. osób.

W 2022 roku w Krakowie otwarto sześć nowych hoteli z zapleczem konferencyjnym oraz Centrum Konferencyjnego Fabryczna CKF_13. W sumie w mieście funkcjonowało 187 obiektów dysponujących salami konferencyjnymi, co umożliwiało organizację spotkań dla łącznej liczby ponad 101 tys. uczestników.

Podsumowując rok 2022, należy podkreślić liczne pozytywne zmiany na rynku grupowych spotkań biznesowych i naukowych. Po stronie popytowej – liczba spotkań i uczestników wzrosła, a przede wszystkim w znacznym zakresie nastąpił powrót do formy stacjonarnej spotkań. Ogromnym sukcesem miasta było przeprowadzenie w listopadzie 61. Kongresu Stowarzyszenia International Congress and Convention Association ICCA . Fakt jego przyznania Krakowowi dowodzi ogromnego zaangażowania i profesjonalizmu Zespołu przygotowującego ofertę. Organizacja kongresu ICCA została bardzo wysoko oceniona przez uczestników i jest istotnym sygnałem dla globalnej branży spotkań świadczącym o bezpieczeństwie destynacji oraz gotowości i kompetencjach lokalnych podmiotów do organizacji poważnych spotkań w mieście.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i grafika: Kraków Convention Bureau Urzędu Miasta Krakowa