Tegoroczna 13. edycja akcji odbywa się pod hasłem „Królewskie widowisko”. Program proponowany przez instytucje ma międzypokoleniowy charakter. Przygotowane wydarzenia opowiadają o historii rezydencji i ich zbiorach, ale też zwracają uwagę na ich przyszłość. Podczas weekendu 9-10 listopada symbolicznie zakończono odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie. Wtedy właśnie po raz pierwszy można było zobaczyć tron królewski w pełnej krasie ze zrekonstruowaną obudową, baldachimem i zapleckiem. Goście rezydencji mogli też zwiedzić Galerie im. rodziny Lanckorońskich, w której znajduje się ponad 600 obiektów.

Królewskie rezydencje przez cały listopad będą odkrywały swoje zbiory, a w wybrane weekendy opowiadały niezwykła historie:

Weekend taneczno-teatralny, w tym różnorodne warsztaty: dla rodzin z dziećmi „Zatańcz jak w Pałacu”, familijne „Kamishibai – japoński teatr słowa i ilustracji”, tworzenia ilustracji przy użyciu pióra i tuszu „Kreska czyni cuda – teatrzyk kamishibai”, tworzenia rekwizytów „Król Jan III i dąb Bartek – teatrzyk kamishibai” oraz tworzenia ilustracji narracyjnych „Ilustracja mówi więcej niż tysiąc słów – teatrzyk kamishibai”.

Bezpłatny wstęp na ekspozycje II piętra Zamku: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie wraz z wystawą czasową „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu”, Namioty Tureckie oraz wystawę czasową „Arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich. Część 2”, do Podziemi Zamku: „Wawel Zaginiony” i „Wawel Podziemny. Lapidarium” oraz na wystawę „Wawel Odzyskany”.

Spacery w związku ze 193. rocznicą powstania listopadowego, cykl międzypokoleniowych warsztatów integracyjno-artystycznych „Widowiskowy Amfiteatr”, podczas których powstanie haftowany obraz łazienkowskiego Amfiteatru, spektakl „Didaskalia”, oprowadzania kuratorskie i edukatorskie po wystawie „Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc Listopadowa w Łazienkach Królewskich”, a także warsztaty edukacyjne w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – oddziale Muzeum Łazienki Królewskie.

Informacje o odbywających się wydarzeniach ii obowiązujących systemach rezerwacji są dostępne na stronach internetowych i w mediach społecznościowych rezydencji królewskich.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i grafika: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego