Za zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu nie trzeba już płacić 151 zł od osoby. Muzeum, po fali krytyki wprowadziło nowe, tańsze bilety. Dzięki biletowi rodzinnemu, czteroosobowa rodzina może zaoszczędzić 94 zł.

Od 25 lipca turyści odwiedzający Zamek Królewski na Wawelu mogą już korzystać z nowego biletu rodzinnego. Kosztuje 32 zł od osoby. Tyle samo płacą dorośli, jak i dzieci powyżej 7. roku życia (młodsze wchodzą za darmo). Nowy bilet upoważnia do zwiedzenia trzech tras: Reprezentacyjnych Komnat Królewskich, Zbrojowni i Smoczej Jamy. Rodzina 2+2 zapłaci więc 128 zł. Zwiedzanie tych trzech tras poza biletem rodzinnym kosztowałoby czteroosobową rodzinę 222 zł, a to oznacza, że dzięki nowej ofercie można zaoszczędzić 94 zł.

Oprócz tego muzeum wprowadziło nowe bilety specjalne. “Wawel Wakacyjny” upoważnia do zwiedzania Zbrojowni, Reprezentacyjnych Komnat Królewskich, wystawy “Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie” i wystaw czasowych, a dodatkowo zamku w Pieskowej Skale (z przewodnikiem na trasie “Zamek Staropolski” oraz indywidualnie “Kultury Staropolskiej”). Taki bilet kosztuje 65 zł normalny i 45 zł ulgowy.

Jest też nowy bilet o nazwie „Wawel dla pasjonatów”. To odpowiednik wcześniejszego biletu łączonego “Wawel od A do Z”, który został wprowadzony w kwietniu tego roku i umożliwiał wstęp na wszystkie otwarte w danym dniu wystawy. Bilet dla osoby dorosłej kosztował 151 zł, a dla dziecka 110 zł. Wiele osób uznało, że taka cena to przesada, a Wawel jest zbyt drogi dla zwykłego turysty. Po fali krytyki władze muzeum wycofało więc bilet łączony ze swojej oferty. Nowy bilet jest nieco tańszy od swojego poprzednika, bo kosztuje 145 zł (95 zł ulgowy). “Wawel dla pasjonatów” upoważnia do zobaczenia wszystkich wystaw prezentowanych na zamku, a także dodatkowo dworu w Stryszowie i zamku Pieskowa Skała.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: wyborcza.pl
Zdjęcie: Mirosław Mikulski