W dniach od 15 do 17 września, już po raz szósty, odbędzie się Juromania – Święto Jury Krakowsko Częstochowskiej! Przez trzy weekendowe dni, w prawie pięćdziesięciu lokalizacjach na terenie województwa Małopolskiego i Śląskiego, na gości czeka mnóstwo atrakcji.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Jura w klimacie”. To inspiracja do zwolnienia tempa codziennego życia, kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku, odkrywania pamiątek historii skrzętnie ukrytych pomiędzy wapiennymi ostańcami, a przede wszystkim odczuwania niepowtarzalnej jurajskiej atmosfery. Jak zwykle nie zabraknie widowiskowych rekonstrukcji historycznych, możliwości zwiedzania zamków, muzeów, obiektów historycznych, okazji do zabawy i wysłuchania koncertów, degustacji lokalnych smakołyków.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mogli wziąć udział w rajdach, biegach, wycieczkach, eksploracji jurajskich jaskiń, a nawet w lekcjach wspinaczki skałkowej prowadzonych pod czujnym okiem ratowników GOPR. Ciekawy program atrakcji dopełniają jarmarki, prezentacje lokalnego rękodzieła, warsztaty artystyczne i edukacyjne oraz gry terenowe.

Małopolska zaprasza do odwiedzenia sześciu zamków: Zamku w Bydlinie, Zamku Rabsztyn, Zamku Pieskowa Skała, Zamku Tenczyn w Rudnie, Zamku Korzkiew oraz po raz pierwszy podczas Juromanii, niedawno udostępnionego zwiedzającym po renowacji – Zamku Lipowiec.

Atrakcji nie zabraknie również w Klasztorze O. Paulinów na Skałce w Krakowie, podczas Pikniku Jurajskiego na Polanie Lea w Lesie Wolskim, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w Dolinie Prądnika podczas zwiedzania Pustelni bł. Salomei, w Pstrągu Ojcowskim, Kościółku na Wodzie w Ojcowie, w Olkuszu, w jaskiniach Wierzchowskiej Górnej i Nietoperzowej, Dolinie Będkowskiej, na Pustyni Błędowskiej oraz w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie.

Na Śląsku Juromania zawita między innymi na Jasną Górę, do Częstochowy, Żarek, Lelowa, Koziegłów, Zawiercia, a także do Jaskini Głębokiej, pod Okiennik Wielki, na Zamek w Olszynie, Ogrodzieniecki w Podzamczu, Siewierzu oraz Pilcza w Smoleniu.

Szczegóły programu dostępne są na stronie https://juromania.pl  i profilach Juromania na FB i IG.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego