Celem programu jest wsparcie działań władz lokalnych i samorządów, aby pokazać, że Podlasie jest nie tylko piękne, ale też bezpieczne.

– wyjaśniał Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras.

Podjęte działania mają związek z obowiązującym od 13 czerwca br. rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie strefy nadgranicznej. Jej obszar został ograniczony do niezbędnego minimum i nie obejmuje miejscowości oraz szlaków turystycznych w województwie podlaskim.

Zainaugurowany program ma pomóc odbudować ruch turystyczny w całym regionie. 

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w w ubiegłym tygodniu w sercu Podlasia – Białowieży, Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras zachęcał do planowania wyjazdów w ten region. 

– podkreślił.

Na miejscu czeka moc unikatowych w skali globalnej atrakcji.

Długą listę otwiera Białowieski Park Narodowy, który znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i ma status światowego rezerwatu biosfery.

Na trasie do Białowieży leży Kraina Otwartych Okiennic. Tworzą ją malownicze wsie Trześcianka, Soce i Puchły w dolinie Narwi i jej dopływu, Rudni. 

W regionie warto odwiedzić również Supraśl. Miasto posiada potwierdzony naukowo mikroklimat, zdrowe powietrze nasycone olejkami eterycznymi pochodzącymi z drzew iglastych.

Dla fanów dwóch kółek polecamy najdłuższy szlak rowerowy w województwie Podlaski Szlak Bociani. Podążając śladem bociana, turysta poznaje walory przyrodnicze i kulturowe Podlasia. Z kolei w Hajnówce i okolicach tego miasta są dostępne sieci szlaków nordic walking – o długości od 3 km do nawet 21 km.

Każdy znajdzie coś dla siebie. W regionie w drugiej połowie lipca odbywa się Ethno Festiwal Czeremcha. To jedna z najlepszych imprez folkowych w Polsce i jedyna tego typu na Podlasiu. 

Kampania promocyjna będzie w najbliższych miesiącach prowadzona w mediach społecznościowych oraz dużych stacjach telewizyjnych.

W konferencji prasowej wzięły też udział Dyrektorka Białowieskiego Parku Narodowego Olimpia Pabian oraz Prezeska Lokalnej Organizacji Turystycznej „Region Puszczy Białowieskiej” Marta Grzelak.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Ministerstwo Sportu i Turystyki