Rok 2023 był szczególnym okresem w historii maltańskiej turystyki. Został przekroczony psychologiczny próg jeżeli chodzi o ilość turystów, którzy odwiedzili ten śródziemnomorski kraj. W zeszłym roku uczyniło tak ponad 3 miliony osób. Porównując to z rokiem 2019 – rekordowym okresem dla maltańskiej turystyki – był to wzrost o ponad 8%. Więcej gości z zagranicy przełożyło się również na większe wpływy do budżetu tego kraju. W 2023 roku turyści zasilili maltańską gospodarkę kwotą 2,7 mld euro – o 20% więcej aniżeli we wspomnianym roku 2019 (2,25 mld euro).

Kondycja maltańskiej turystyki wyróżnia się także na tle innych krajów europejskich. W ujęciu średnim, narodowym branżom turystycznym na Starym Kontynencie udało się powrócić do stanu przed pandemicznego (z roku 2019) na poziomie 94%. Dla porównania, Wyspy Maltańskie osiągnęły wynik na poziomie 108%.

– dodaje John Mary Attard, regionalny dyrektor biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie.

Dane za rok 2023 pokazują także zmiany w zakresie źródła ruchu turystycznego. Po raz pierwszy w historii, Wielka Brytania została zdetronizowana. Pierwsze miejsce przypadło gościom z Włoch. Malta z letniej destynacji przekształca się w destynację całoroczną. O ile drugi i trzeci kwartał zeszłego roku okazały się najbardziej obłożone pod kątem ruchu turystycznego, o tyle wyraźne wzrosty widać w przypadku dwóch pozostałych okresach (styczeń-marzec, październik-grudzień).

Zmienił się także profil samego turysty, który odwiedza Maltę. W 2023 roku wzrósł udział osób w wieku 25-44 lat (39%) w porównaniu do osób w wieku 45-64 lat (30%).

Swój udział w sukcesie maltańskiej turystyki mieli też goście z Polski. W zeszłym roku ten śródziemnomorski kraj odwiedziło ponad 167 tys. polskich turystów. Porównując to z okresem przed epidemicznym (rokiem 2019) był to jeden z dwóch największych narodowych wzrostów (60%) na poziomie 63 tys. Większy przyrost zanotował wyłącznie włoski kierunek (155 tys.).

– dodaje John Mary Attard.

Udział procentowy poszczególnych rynków w maltańskiej turystyce przedstawia się następująco (dane za rok 2023):

  1. Włochy (18,4%)
  2. Wielka Brytania (18,1%)
  3. Francja (9,6%)
  4. Niemcy (7,3%)
  5. Polska (5,6%)
  6. Hiszpania (3,8%)

Prognozy pokazują, że potencjał polskiego ruch turystycznego na Maltę jest ogromny. Pokazują to styczniowe dane z Międzynarodowego Portu Lotniczego Malta. Po raz pierwszy od 2020 roku, przekroczył on barierę obsłużenia na poziomie 400 tys. pasażerów. W pierwszym miesiącu bieżącego roku z Międzynarodowego Portu Lotniczego Malta skorzystało 465 tys. pasażerów. Jednym z głównych kierunków ruchu była m.in. Polska (wzrost o 59% w stosunku do stycznia 2023 roku). Był to najlepszy wynik w porównaniu z pozostałymi krajami: Niemcami (30%), Włochami (24%) oraz Wielką Brytanią (23%).

W styczniu 2024 roku połączenia z Polski stały się trzecim co do wielkości źródłem ruchu turystycznego dla Międzynarodowego Portu Lotniczego Malta. W raporcie opublikowanym przez Airports Council International (ACI), w 2023 roku to maltańskie lotnisko znalazło się w pierwszej piątce najlepiej funkcjonujących lotnisk w regionie Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych lub powiązanych (Wielka Brytania, Turcja, Norwegia, Islandia, Lichtenstein).

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Maltańska Organizacja Turystyczna w Warszawie