W 2022 roku z usług polskich kolei skorzystało 342,2 mln osób – najwięcej w tym stuleciu. Średnio w ciągu całego roku statystyczny mieszkaniec Polski podróżował koleją przynajmniej 9,1 razy. To niemal o trzy podróże więcej niż w 2021 r., w którym wskaźnik wykorzystania kolei wyniósł 6,4 – informuje Urząd Transportu Kolejowego. Pociągiem najczęściej przemieszczali się mieszkańcy Pomorza, Mazowsza i Dolnego Śląska.
W ubiegłym roku blisko połowa pasażerów (47%) zostało odprawionych w dwóch województwach: mazowieckim (96,4 mln) i pomorskim (63,6 mln). Największą dynamikę wzrostu liczby pasażerów rok do roku odnotowano w województwie podkarpackim (73%), małopolskim (64%) i lubelskim (55%). Warto też porównać dane przewozowe z rokiem 2019 – ostatnim przed pandemią. Wtedy wzrost wynosi odpowiednio 37% w województwie podkarpackim, 31% w małopolskim i 31% w lubelskim.
W 2022 r. najczęściej pociągiem podróżowali mieszkańcy pomorskiego (średnio 27 razy), mazowieckiego (17,5) i dolnośląskiego (11,4). Wskaźnik przekraczający średnią krajową odnotowano w województwie wielkopolskim. W pozostałych 12 województwach liczba podróży nie przekroczyła średniej krajowej 9,1 na mieszkańca. Wskaźnik wykorzystania kolei w Polsce nadal jest poniżej średniej europejskiej co pokazuje duży potencjał do rozwoju przewozów pasażerskich w naszym kraju.
Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: Urząd Transportu Kolejowego
Zdjęcie: Mirosław Mikulski