Saksonia to kraj wybitnej sztuki i kultury oraz ostoja zróżnicowanej i żywiołowej twórczości muzycznej. To również kraina owianych legendami zamków, fascynujący świat przebogatej przyrody i zabytków. To kraina, która podejmuje swych gości serdeczną otwartością, porywającymi wydarzeniami i atrakcjami turystycznymi.


Zdjęcie: Pixabay

Od czego zacząć zwiedzanie Saksonii?

Na początek polecam miasta tego regionu. Wkomponowane w krajobraz miejsc wypoczynkowych niczym diamenty w szlachetnej oprawie prezentują historię kultury i przyciągają turystów jak magnes. Jednym z piękniejszych miast jest Drezno, które może poszczycić się najpiękniejszą Starówką  w Niemczech.  Można w nim zwiedzić kościół Najświętszej Marii Panny, Zwinger, Zamek Rezydencyjny, kościół Dworski i operę Sempera. Jako miasto kultury Drezno roztacza urok, z którego słynie na całym świecie. Architektoniczne perełki wokół Placu Teatralnego czy muzealne skarby w Państwowych Zbiorach Sztuki nadają miastu szczególnej atrakcyjności. Nie bez przyczyny turyści i mieszkańcy nazywają miasto „Florencją nad Łabą.”

Kto chciałby poczuć się w Dreźnie jak za dawnych lat na Mississippi, może wybrać się w rejs jednym z parowców kołowych największej i najstarszej floty parostatków na świecie; pływające oldtimery przemierzają cały region, od Miśni przez Radebeul i Drezno aż do Bad Schandau w południowo-wschodniej części Saksonii. Co roku największą atrakcją jest wieczorna parada statków podczas sierpniowego festiwalu parowców w ramach drezdeńskiego festynu miejskiego.

Wyjątkową atmosferą, wybitną architekturą i historią kuszą też mniejsze miasta Saksonii. Gorlitz, Budziszyn, Żytawa, Miśnia, Radebeul – ich listę można ciągnąć w zasadzie w nieskończoność. Wizyta w niemiecko – polskim Gorlitz/Budziszyn jest więcej niż opłacalna. Prawdziwą ucztą dla oczu są cztery tysiące odrestaurowanych zabytków gotyku, renesansu, baroku, secesji i okresu grynderskiego. Gorlitz okazał się także bardzo atrakcyjny dla hollywoodzkich producentów filmowych. Tutaj był kręcony oscarowy „Lektor” z Kate Winslet w roli głównej, podobnie jak „Bękarty wojny” Quentina Tarantino i „ Grand Budapest Hotel”.

Położona niedaleko od Gorlitz na styku trzech krajów: Niemiec, Polski i Czech Żytawa nęci nadzwyczajnymi skarbami kultury i Parkiem Krajobrazowym Gór Żytawskich. Muzealnymi skarbami miasta o największym znaczeniu są Mała i Wielka Zasłona Wielkopostna. W czasach średniowiecza obie zasłony zakrywały przed spojrzeniami wiernych ołtarze kościelne w okresie Wielkiego Postu. Dzisiaj są drogocennymi eksponatami wystawowymi, a nawet bywają szlachetnym tłem dla koncertów. Żytawskie Zasłony Wielkopostne są przystankiem na szlaku turystycznym „Via Sacra” wiodącym do jedynych w swoim rodzaju sakralnych budowli i skarbów sztuki na styku trzech krajów: Niemiec, Polski i Czech.

Turyści, którzy przemierzają tę krainę poruszają się śladami królów – historycznym szlakiem handlowym Via Regia, którym niegdyś królowie, rycerze, kupcy i pielgrzymi podróżowali między wschodem a zachodem. Szlak wiedze przez wiele krajów, w tym także przez Polskę i Czechy, wzdłuż niego do dziś stoją cenne zabytki historyczne. W Saksonii trasa Via Regia prowadzi obok klasztorów St. Marienthal w Ostritz w pobliżu Gorlitz i St. Marienstern w Panschwitz- Kuckau nieopodal Budziszyna.

W przyjemnym, południowym klimacie Radebeul w pobliżu Drezna dogadza swym gościom wędrówkami po romantycznych winnicach, degustacją wina prosto od winiarza, rowerowymi wypadami na historyczne szlaki Oberlossnitz. Radebeul nie stroni też od przygody: w mieście tym żył kiedyś Karol May, autor powieści o Winnetou. W jego domu mieści się obecnie Muzeum Karola Maya, które oprócz wystawy poświęconej jego życiu prezentuje także ogromną kolekcję eksponatów kultury Indian Ameryki Północnej. W ramach majowego Festiwalu Karola Maya są na żywo odtwarzane przygody opisywane w jego książkach.

Kolejnym ciekawym miastem Saksonii jest Miśnia, nazywana kolebką Saksonii. Jej początki datuje się na rok 929, kiedy król Henryk I założył tu pierwszy gród obronny. Dzisiaj witają swych gości katedra w stylu dojrzałego gotyku i późnogotycki zamek Albrechtsburg. Jak z bajki wygląda też miśnieńska Starówka. Kilkuletnie kamienice z pięknymi portalami z piaskowca i ceglastoczerwonymi dachami stoją wzdłuż krętych uliczek. Ze wzgórza zamkowego roztacza się wspaniały widok na wzniesienia jednego z najmniejszych niemieckich regionów winiarskich. Miasto można z powodzeniem zwiedzać na rowerze, najlepiej wybrać do tego celu szlak rowerowy wzdłuż Łaby. Co roku w kwietniu miśnieńska Manufaktura Porcelany z warsztatem pokazowym HAUS MEISSEN organizuje dzień otwarty, w którym można zajrzeć „za kulisy” procesu fabrykacji oraz do pracowni malarzy i projektantów porcelanowych wyrobów.

Warto też wspomnieć o jednym z najpiękniejszych miast w Niemczech – Torgau. Spacerując po dawnej siedzibie saksońskich elektorów, zwiedzający odkryją ponad 500 zabytków z okresu późnego gotyku i renesansu.  Największymi atrakcjami miasta są ratusz z pięknie zdobionymi, okrągłymi wykuszami oraz ołtarz kościoła parafialnego St. Marien. Perłą miasta jest odrestaurowany zamek Hertenfels, największy i prawie w całości zachowany niemiecki zabytek z wczesnego renesansu. Torgau jest też najważniejszym w Saksonii przystankiem na Szlaku Lutra.

Zatem poznajmy naszych sąsiadów i przenieśmy się w saksońską podróż do krainy sztuki, kultury, przyrody i rozrywki. Jak niektórzy twierdzą, Saksonia to kraj na miarę światową. Serdecznie polecam😊

Tekst: Anna Molęda – Kompolt