W dniach 19-23 maja 2024 roku odbył się pierwszy w tym roku Study Tour dla krajowej branży turystycznej. Organizowany przez Polską Organizację Turystyczną wraz z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi wyjazd, miał na celu zaprezentowanie oferty polskich regionów, promocję Najlepszych Produktów Turystycznych nagrodzonych Certyfikatem POT oraz Polskich Marek Turystycznych. Dzięki współpracy z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną i Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną, uczestnicy wyjazdu mieli okazję zapoznać się z największymi atrakcjami tych regionów.
Wizytę rozpoczęto w Skansenie w Kłóbce, nazywanej Perłą Kujaw ze względu na jej malowniczy charakter. Uczestnicy mogli doświadczyć, jak wyglądało życie na wsi. Następnie przenieśli się do nowoczesnej przestrzeni Interaktywnego Centrum Fajansu – Skarbiec Fajansu we Włocławku, gdzie poza wystawami znanej ceramiki, poznali historię i tradycję włocławskiego fajansu. Kolejnym punktem programu była wizyta w Warzelni Soli i Tężniach w Ciechocinku, jednej z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych w kraju. Tu wszyscy mogli zregenerować siły przed dalszą podróżą.
Następnego dnia uczestnicy zwiedzali Toruń. W Muzeum Piernika Toruńskiego, wyróżnionym Złotym Certyfikatem POT, poza wykładem o historii pierników, każdy w trakcie warsztatów mógł wykonać własny słodki wypiek. Zwiedzanie Torunia obejmowało również wizytę w Domu Mikołaja Kopernika, a także podziwianie miasta z pozycji wody – dzięki toruńskim flisakom uczestnicy wyjazdu skorzystali z rejsu po Wiśle. Kolejnym punktem była Cukrowni Żnin, nagrodzonej Certyfikatem POT, której industrialny charakter przypadł wszystkim do gustu. Dzień zakończyła niesamowita wizyta w pałacu w Ostromecku, gdzie uczestnicy zobaczyli najnowszą wystawę 8 000 sów, przekazanych przed małżeństwo z Danii. Finałem wizyty w rezydencji była kolacja stworzona w ramach szlaku kulinarno-krajoznawczego “Niech Cię Zakole”, bazująca na lokalnych produktach. Zwiedzanie regionu Kujawsko-Pomorskiego zakończyła wizyta w Bydgoszczy i Grudziądzu. W Bydgoszczy odwiedzono tegorocznego laureata Certyfikatu POT – Młyny Rothera, zrewitalizowany zabytek architektury przemysłowej z połowy XIX wieku. W Grudziądzu, w Muzeum Flisu Wiślanego, uczestnicy wzięli udział w warsztatach piekarniczych. Następnie cała grupa udała się do Sztutowa, gdzie przedstawiciele Lokalnej Organizacji Turystycznej Gminy Sztutowo zaprezentowali walory miejscowości wypoczynkowych. Swoje słowa poparli wizytą w Krynicy Morskiej.
Kolejny dzień study tour to zwiedzanie bazy noclegowej i atrakcji Trójmiasta. Obowiązkowym punktem był Teatr Szekspirowski w Gdańsku, gdzie corocznie odbywa się nagrodzony Certyfikatem POT Festiwal Szekspirowski. W Sopocie, mieście które w tym roku otrzymało tytuł Polskiej Marki Turystycznej, uczestnicy zapoznali się z ofertą hotelową, a następnie wykorzystując czas wolny relaksowali się w malowniczym kurorcie.
Ostatnim przystankiem był półwysep Helski. W Jastrzębiej Górze uczestnicy wyjazdu spotkali się z przedstawicielami Lokalnej Organizacji Turystycznej Kaszuby Północne, którzy opowiadali o walorach Półwyspu Helskiego. Grupa odwiedziła także Władysławowo. Na zakończenie wyjazdu uczestnicy mieli okazję poznać smaki tradycyjnej kuchni kaszubskiej, w restauracji “Nordowi Mól”.
Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna