27 września obchodzony był Światowy Dzień Turystyki. Z tej okazji branża turystyczna w Polsce celebruje to święto organizując szereg inicjatyw i wydarzeń skierowanych do podmiotów turystycznych i turystów.

Światowy Dzień Turystyki ustanowiony został w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), która działa z ramienia Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pierwsze obchody odbyły się w 1980 roku pod hasłem „ Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. Celem tego dnia jest kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno dla kultury, polityki, jak i gospodarki. W 1997 roku UNWTO na XII sesji w Stambule podjęło decyzję, że co roku będzie wyznaczany inny kraj do pełnienia roli gospodarza święta.

Obchody Dnia Turystyki rozpoczęto w niektórych miastach na kilka dni przed ich faktyczną datą. W Zabrzu już 24 września z okazji święta turyści mogli za darmo odwiedzić wybrane atrakcje miasta, w tym ratusz miejski, Sztolnię Królowa Luiza i Arenę Zabrze.

Lublin zaproponował turystom możliwość wzięcia udziału w akcji Sezon Lublin na specjalnych warunkach z nagrodami. Oprócz tego 27 września mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać ze specjalnych kursów linią turystyczną T. Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin zaplanowała na ten dzień spacer z przewodnikiem „Śladami lubelskich legend”.

W organizowanych 30 września w Termach Chochołowskich, Podhalańskich Obchodach Światowego Dnia Turystyki weźmie udział Andrzej Gut-Mostowy. W ramach obchodów odbędą się m.in. konsultacje z Departamentem Turystyki w MSiT, debata na temat barier w rozwoju turystyki oraz uroczyste rozstrzygnięcie konkursu Złote Krokusy Podhalańskiej Turystyki.

Tekst: Anna Molęda – Kompolt