Krajobrazy zapierają dech w piersiach, a przygoda czeka za rogiem. Gościnne Podkarpacie dobre jest dla zakochanych, rodzin  z dziećmi i samotnych wilków. Przyjeżdżają do zatopionych w zieleni pensjonatów  i hoteli, by celebrować życie. W ciszy lasu,  w gwarze miast i miasteczek wielu daje się oczarować różnorodności pogranicza. Ono wciąż zadziwia barwną tradycją i atrakcjami, których próżno szukać gdzie indziej.

Tu łapie się drugi oddech, doświadcza upragnionych emocji. Może dlatego ze wszystkich polskich województw właśnie w podkarpackim ludzie żyją najdłużej… Są też bardzo gościnni i chętnie dzielą się skarbami Podkarpacia. Bieszczady, Beskid Niski, Puszcza Sandomierska i Roztocze pysznią się dziką naturą. Krajobrazy nie nudzą wędrowców, żeglarzy i szybowników. Obok starych cerkwi rosną dawne rezydencje magnatów. Ziemia kryje mineralne źródła, wokół których zapraszają sławne od wieków uzdrowiska. Obok nich rodziły się kiedyś fortuny wydobywców ropy naftowej z pierwszych na świecie kopalń.

Polacy uważają, że województwo podkarpackie to jeden z najciekawszych regionów kraju. Turystycznym hitem są podróże drezynami i wąskotorówkami po liniach kolejowych z czasów cesarza Franciszka Józefa. Co roku na przejażdżkę Bieszczadzką Kolejką Leśną z Majdanu do Przysłupia lub do Balnicy wybiera się około 140 tysięcy osób! Konkuruje z nią „Pogórzanin”, kursujący z Przeworska do Dynowa – przejazd przez 600-metrowy tunel budzi dreszcz emocji o niejednego młodego pasażera. Dawną linią 108, ze stacji w bieszczadzkich Uhercach Mineralnych do Ustrzyk Dolnych bądź Zagórza mkną drezyny kolejowe. Napędzane siłą nóg pasażerów dostarczają prawdziwej frajdy. Widoki na trasie – niezapomniane!

Więc przyjedź! Po szklane rękodzieło z Krosna, po wiklinowy kosz z Rudnika nad Sanem, po butelkę dobrego wina z jednej ze 160 winnic. Albo, żeby pomyśleć marzenie na widok spadającej gwiazdy w Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Właśnie tam najpiękniej mrugają one do podróżnych.

Podkarpacie ma wiele do zaoferowania dla miłośników przyrody, pieszych wędrówek i rowerowych przejażdżek. Każdy odkryje tam zapewne coś dla siebie, a przeżycia pozostaną na długo w pamięci.

Tekst: Anna Molęda – Kompolt