Dbając o swoje bezpieczeństwo podczas zimowych szaleństw, warto pamiętać o wyborze odpowiedniego ubezpieczenia, szczególnie jeżeli preferujemy zagraniczne eskapady. Jeśli ulegniemy nieszczęśliwemu wypadkowi w polskich górach, nie będziemy musieli pokrywać kosztów akcji ratowniczej przeprowadzonej przez GOPR czy TOPR. Gdy jednak doznamy kontuzji poza granicami kraju, zostaniemy obciążeni kosztami za udzieloną na miejscu pomoc medyczną. Wykupując odpowiednią polisę możemy nie tylko uzyskać refundację kosztów leczenia, lecz także uniknąć poważnych obciążeń finansowych w razie doznania urazu. Ubezpieczenie daje komfort psychiczny i ekonomiczny, pozwalając beztrosko cieszyć się urlopem.

Dobrze skonstruowana polisa turystyczna z odpowiednim rozszerzeniem zapewnia maksymalną ochronę w przypadku przykrych zdarzeń na stoku. Koszty leczenia za granicą, transportu medycznego czy ratownictwa, w zależności od kraju mogą sięgać dziesiątek tysięcy euro. Zawsze istnieje też ryzyko wyrządzenia szkody osobie trzeciej, wskutek czego ubezpieczony może zostać zobowiązany do pokrycia kosztów leczenia lub naprawy czyjejś własności, np. nart czy deski snowboardowej.

Zakres ubezpieczenia wyjazdu na narty – ubezpieczenia podróżnego – można dobrać samodzielnie. Może obejmować koszty leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego, transport medyczny, usługi assistance, usługę kierowcy zastępczego oraz straty spowodowane utratą bagażu czy wreszcie odpowiedzialnością cywilną. Ważne, aby wybrać zakres, który uwzględnia to, czego dana osoba może doświadczyć na konkretnym wyjeździe, nie zapominając także o sposobie, w jaki zamierza dotrzeć do miejsca docelowego. Odrębne ubezpieczenie, o którym także warto pamiętać to ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Może okazać się ono przydatne nie tylko do momentu wyjazdu, ale także w trakcie wyjazdu, gdy ten zostanie przerwany z powodu nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania. Przed każdym wyjazdem warto poświęcić chwilę na przemyślany zakup ubezpieczenia pasującego do naszych potrzeb. Dla przykładu, w przypadku ubezpieczenia oferowanego przez Colonnade koszty leczenia wynikające z zaostrzenia choroby przewlekłej ujęte są w standardowym zakresie.

Wariant ubezpieczenia należy dopasować do indywidualnych potrzeb – tylko wtedy w 100% spełni swoją funkcję. Przed zakupem konkretnego produktu warto się upewnić, że ubezpieczenie pokryje ewentualne opłaty pobierane przez placówki medyczne w kraju, do którego podróżujemy. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenia turystyczne. Różnią się one zakresem usług sumą ubezpieczenia oraz limitami. Dla przykładu, w Colonnade koszty leczenia i assistance mogą wynosić nawet do 10 000 000 euro.

Co się stanie, jeśli z jakiś powodów będziemy zmuszeni zrezygnować z zaplanowanej i opłaconej wycieczki? W momencie zakładania rezerwacji i wnoszenia pierwszych opłat za wyjazd  warto wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Niektóre ubezpieczenia obejmują pokrycie kosztów rezygnacji z podróży w przypadku, gdy podróżny musi odwołać wyjazd z powodu nieoczekiwanych problemów zdrowotnych lub rodzinnych, takich jak śmierć w rodzinie, utrata pracy lub inne nagłe sytuacje. Ważne, aby sprawdzić warunki rezygnacji i upewnić się, jak szeroka jest lista sytuacji objętych ubezpieczeniem. Zakup takiego ubezpieczenia możliwy jest tuż nabyciu biletów, wykupieniu pobytu czy wycieczki.  

Tekst: Anna Wieconkowska, Menedżer Produktu w Colonnade Insurance S.A.
Zdjęcie: Core PR