Mohammed bin Salman, książę Arabii Saudyjskiej oficjalnie zaprezentował nową narodową linię lotniczą o nazwie Riyadh Air. Będzie ona operować z hubu w Rijadzie. Do 2030 ma obsługiwać ponad 100 destynacji.
Fot. Riyadh Air

W ambitnych planach Arabii Saudyjskiej nowy przewoźnik Riyadh Air chce być największą linią lotniczą pod względem przychodów na całym Bliskim Wschodzie, pokonując rywali z Zatoki Perskiej, takich jak Emirates, Qatar Airways i Etihad. Oczekuje się, że nowy przewoźnik doda 20 miliardów dolarów do wzrostu PKB kraju i stworzy ponad 200 tys. miejsc pracy. Właścicielem Riyadh Air jest Saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych. Nie ujawnił on, jakimi samolotami będą operować linie.

Riyadh Air są kontrolowane przez prezesa funduszu, Yasira Al-Rumayyana. Arabia Saudyjska ma już narodową linię lotniczą – Saudia, która przechodzi własny program modernizacji i rozbudowy.

Saudyjskie linie lotnicze – podobnie jak najwięksi przewoźnicy z rejonu Zatoki Perskiej – mają wykorzystywać do szybkiego rozwoju położenie geograficzne między Azją, Europą i Afryką. By to ułatwić, lotnisko King Khalid w Rijadzie ma przejść rozbudowę. Wkrótce zostanie przekształcone w lotnisko King Salman.

Autor: MM
Źródło: simpleflying.com, altair.com