Już czas na kolejną, niezwykłą przygodę na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. 13 września startuje Juromania! Organizatorzy wydarzenia – Województwo Małopolskie i Śląskie, koordynator projektu – Związek Gmin Jurajskich oraz gospodarze miejsc i atrakcji po raz siódmy zapraszają na niezwykłe wydarzenie, które odkrywa przed uczestnikami wszystkie najpiękniejsze zakątki i atrybuty Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Tym razem przewodnikami po regionie będą bohaterowie miejscowych podań i opowieści przekazywanych przez wieki z pokolenia na pokolenie. Hasło przewodnie tegorocznej edycji: W krainie baśni i legend! to zapowiedź wyprawy w zupełnie inny, bajkowy wymiar i niezwykłej przygody w towarzystwie Pana Twardowskiego i wielu innych legendarnych postaci.
Juromania to idealny pomysł na spędzenie wrześniowego weekendu w gronie rodziny i przyjaciół. Bogaty program zapewni rozrywkę zarówno młodszym, jaki i starszym odkrywcom. W ponad 50 lokalizacjach na uczestników wydarzenia czekać będzie cała moc atrakcji. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, by wyśmienicie się bawić począwszy od piątkowego wieczoru, aż po niedzielne popołudnie.
Sześć zamków na małopolskim odcinku Szlaku Orlich Gniazd otwiera swoje podwoje
Wszystkie warownie otwierają się dla zwiedzających, a w każdej z nich organizatorzy przygotowali wiele atrakcji! Na Zamku Lipowiec Juromaniacy będą mogli wziąć udział w pikniku rycerskim, warsztatach przyrodniczych z ptakami drapieżnymi oraz spacerze wokół zamkowego wzgórza.
W Bydlinie i Rabsztynie nie zabraknie propozycji dla aktywnych – rajd rowerowy pomiędzy zamkami, a także bieg i marsz nordic walking (Rabsztyn) z pewnością zadowolą wszystkich, którzy lubią łączyć turystykę z aktywnością fizyczną. Ponadto Zamek w Bydlinie opanują rycerze. Zaprezentują barwny korowód, obozowisko i zmierzą się w turniejach. Goście będą mogli spróbować swoich sił w kaligrafii i ręcznym czerpaniu papieru. Wydarzenie zakończy tajemnicze pożegnanie ze smokiem.
Z kolei na Zamku w Rabsztynie będzie niezwykle widowiskowo i hucznie, za sprawą rekonstrukcji historycznej najazdu Szwedów i pikniku prezentującego staropolskie obyczaje. Doskonale odnajdą się tu miłośnicy artylerii, broni czarnoprochowej, ale także mody historycznej. W artystycznym klimacie przebiegać będzie Juromania na Zamku w Pieskowej Skale. W świat jurajskich legend wprowadzi uczestników spektakl taneczno-teatralny oraz warsztaty plastyczne z tworzenia kukiełek baśniowych bohaterów. Nie zabraknie także degustacji lokalnych pyszności i zabaw dla najmłodszych.
Miłośników kina oraz wszystkich o mocnych nerwach zapraszamy na Zamek Tenczyn na pokaz kina plenerowego oraz wieczorne zwiedzanie zamku z… duchami! Widowiskowe fire show i pokazy szermierki, w piątkowy wieczór przeniosą wszystkich w baśniowy świat. Sobota będzie należała z kolei do smoków. Organizatorzy zaplanowali spotkania z postaciami z baśni i legend – rodzinne zabawy, zdobywanie sprawności łowców smoków, przedstawienie teatralne, zwiedzanie, warsztaty edukacyjne, naukę szermierki, pokaz walki Pana Twardowskiego z diabłem, a na koniec wielką walkę smoków ze smoczymi wojownikami.
Na zamku w Korzkwi obozowisko rozbiją rycerze. Stoczą walki na dziedzińcu, zorganizują warsztaty, inscenizacje i konkurencje tematyczne. Program dopełnią występy artystyczne, plener malarski, a także coś dla aktywnych, czyli V Jurajski Bieg na różnych dystansach.
Gdzie jeszcze na Juromanię?
Jura to nie tylko zamki! Podczas Juromanii będzie można odwiedzić wiele ciekawych miejsc. W Krakowie w Klasztorze oo. Paulinów na Skałce warto zwrócić uwagę na średniowieczne stanowisko archeologiczne i niezwykłe opowieści o Św. Stanisławie lub wziąć udział w pikniku jurajskim w Lesie Wolskim. Z pewnością warto odwiedzić Muzeum Hebla i Galerii Barwy Ziemi w Korzkwi. Warto także wybrać się do Olkusza, by podziwiać podziemia „srebrnego miasta” i tamtejszą Bazylikę św. Andrzeja z unikatowymi organami Hansa Hummla, a także obejrzeć teatralną etiudę o legendach starego grodu. Będzie to też jedyna okazja, by sprawdzić za pomocą teleskopu czy Pan Twardowski nadal rezyduje na księżycu. Ci Juromaniacy, którzy są rządni przygód i adrenaliny będą mogli zwiedzić w nocy Jaskinię Wierzchowską i Nietoperzową, spróbować swoich sił we wspinaczce skałkowej pod okiem ratowników GOPR w lub wziąć udział w biegu w Dolinie Będkowskiej, a także eksplorować Pustynię Błędowską podczas nocnego rajdu.
W czasie Juromanii nie sposób też ominąć Doliny Prądnika, by zwiedzić Pustelnię bł. Salomei na Grodzisku, wziąć udział w warsztatach kulinarnych i zobaczyć ognisko, które zapłonie, aż do nieba. Tradycyjnie będzie można poznać historię Kaplicy na wodzie, a następnie odwiedzić Pstrąga Ojcowskiego gdzie teatr kukiełkowy porwie widzów w świat bajki i wędrownych artystów, a najmłodsi poznają Księżną Ludwikę, która opowie najpiękniejsze baśnie Ojcowa. Jura to też minerały i skały, którym warto przyjrzeć się z bliska na warsztatach „Mikroświaty”. Wspólnie z ekologami i wędkarzami uczestnicy poszukają złotej rybki w ojcowskim stawie… jeśli będą mieć szczęście – z pewnością spełni wszystkie ich życzenia.
W województwie śląskim Juromania zawita między innymi na Jasną Górę, do Częstochowy, Żarek, Lelowa, Koziegłów, Zawiercia, a także do Jaskini Głębokiej, pod Okiennik Wielki, na Zamek w Olszynie, Ogrodzieniec w Podzamczu, Siewierzu oraz Pilcza w Smoleniu.
Szczegóły programu i wszelkie niezbędne informacje dostępne są na stronie juromania.pl oraz profilach Juromanii na Facebooku i Instagramie.
Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i grafika: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego