Zastanawiasz się dokąd jechać w poszukiwaniu świątecznej atmosfery? W kilku miastach Europy, pomimo covidowych restrykcji, odbywają się magiczne jarmarki bożonarodzeniowe. Tradycja tych świątecznych straganów jest głęboko zakorzeniona od wielu, wielu lat. Na ulicach słychać dźwięki świątecznych piosenek, na placach lśnią gwiazdy betlejemskie, a zewsząd roznosi się zapach choinek i grzanego wina.

Jarmarki bożonarodzeniowe po rocznej przerwie wracają do wielu europejskich miast. W 2021 roku tradycyjne jarmarki świąteczne można odwiedzić w Niemczech, Chorwacji, Czechach, Francji, Polsce i wielu innych krajach Europy. Pozostaje tylko pytanie dokąd pojechać? Eksperci Magazynu Travelist wybrali najpiękniejsze jarmarki bożenarodzeniowe 2021 w Europie. Oto wybranych 5 miejsc, w których poczujesz ducha świąt.

Berlin – europejska stolica jarmarków bożonarodzeniowych

Tradycja świątecznych straganów jest najbardziej zakorzeniona właśnie u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie praktycznie w każdym mieście można zrobić zakupy na kilku lub kilkudziesięciu jarmarkach. W tym roku w niemieckiej stolicy stanęło blisko 80 różnych jarmarków! Mimo ogromnej różnorodności, wszystkie berlińskie jarmarki łączy jedno – wszędzie można zjeść tradycyjne przysmaki, tj. placki ziemniaczane, prażone orzeszki czy też napić się grzanego wina.

Gdzie? Najwięcej straganów, jak co roku, znajduje się na Alexanderplatz oraz na Placu Poczdamskim. Najbardziej magiczna atmosfera panuje jednak na placu Gendarmenmarkt!

Budapeszt – kolorowe stragany, węgierskie specjały i… lasery

Budapeszt w grudniu ma wyjątkowy klimat. Spacerując po ulicach, można natknąć się na pięknie przystrojone choinki. Najlepiej dojść do placu Vörösmarty, gdzie odbywa się najsłynniejszy w mieście jarmark bożonarodzeniowy. Kolorowe stragany, które oferują całą gamę produktów – począwszy od świątecznych ozdób, przez biżuterię, wyroby rzemieślnicze, po świąteczne dzwoneczki i inne gadżety do domu, wprowadzają nas w magiczny klimat świąt.

Gdzie? Plac Vörösmarty i okolice bazyliki św. Stefana.

Strasburg – najstarszy i najpiękniejszy jarmark świąteczny we Francji

Co roku na pięknie udekorowanym placu Kleber staje gigantyczna choinka, a pobliskie ulice oraz okolice katedry zapełniają się drewnianymi straganami, których łącznie jest ponad 300. Można na nich znaleźć ręcznie robione dekoracje, oryginalne upominki, regionalne smakołyki (jak drożdżowa babka kugelhopf), a przede wszystkim mnóstwo aromatycznego alzackiego wina na rozgrzewkę. Nie brak również atrakcji dla najmłodszych oraz wielkiego lodowiska. Wszystkich zwolenników świątecznych zakupów w wersji eko ucieszy Off Market – sekcja poświęcona świadomej konsumpcji, wymianie dóbr, recyklingowi i produktom fair trade. Czyli coś dla każdego w magicznym otoczeniu.

Gdzie? Place Kleber, Place Broglie i okolice katedry Notre Dame.

Wiedeń – punkt obowiązkowy podczas wizyty w Austrii

Największy i najpopularniejszy jarmark, który obejmuje blisko 150 stoisk, co roku organizowany jest przed Ratuszem. W tym roku – oprócz atrakcji charakterystycznych dla okresu Bożego Narodzenia – będzie można pojeździć na łyżwach na dużych ślizgawkach oraz ścieżkach prowadzących przez park, zaś specjalnie przygotowana brama ze świeczkami wprowadzi każdego w magiczną aurę Świąt.

Gdzie? Rathausplatz

Norymberga – największy Jarmark Bożonarodzeniowy w Europie

Co roku przybywa tu ponad 2 mln turystów. Przez cały okres trwania adwentu miasto stroi się w kolorowe światełka, dodające zabytkowym kamieniczkom magicznego wyglądu. W wąskich uliczkach można poczuć aromat pierników i grzanego wina. Na wielkim norymberskim rynku, szczelnie zastawionym drewnianymi straganami, można kupić dosłownie wszystko – począwszy od ozdób choinkowych, przez rękodzieła, gadżety i biżuterię, aż po najlepsze uliczne smakołyki, w tym oryginalne norymberskie pierniki i tradycyjne pieczone kiełbaski.

Gdzie? Rynek Główny

Uwaga! W związku z tym, iż poszczególne państwa oraz regiony wprowadzają pandemiczne ograniczenia z tygodnia na tydzień przed wyjazdem na jarmark warto sprawdzić, czy aby w danym miejscu nadal funkcjonuje on bez przeszkód.

Źródło: podroze.pl

Tekst: Anna Molęda – Kompolt