Kolej na szczyt Szyndzielni ma długość 1820 m, a przejazd przeszklonymi wagonikami dostarcza niezapomnianych wrażeń gdyż można cały czas podziwiać przepiękną panoramę Bielska-Białej. Kolej uruchomiono ją w 1953 roku więc w tym roku obchodzi 70. lecie swojego istnienia, ale po ostatniej modernizacji jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Kolej czynna jest także poza sezonem i przewozi turystów, rowerzystów oraz narciarzy na wysokość 958,85 m n.p.m. Wszystkie gondole wyposażone są w uchwyty na rowery oraz na narty. Jest to ważne ze względu na popularność wśród rowerzystów licznych tras Enduro Trails na Szyndzielni, Dębowcu i Koziej Górze. Kolej przystosowana jest także do przewożenia osób niepełnosprawnych, oraz wózków dziecięcych. Na dolnej stacji dostępna jest winda.

Fot.Michał Kopiec/ZIAD

Z kolei na górze, w dawnym, kamiennym budynku „Starej Stacji” znajduje się obecnie poczekalnia, a w środku bufet oraz mini ekspozycja, w której można zobaczyć historyczne gondola z lat 1953-2016. W tym budynku mogą odbywać się też koncerty, wystawy i inne eventy. Obok, znajduje się wieża widokowa zbudowana w 2025 roku z platformą na wysokości 18 m, z której roztacza się panorama na miasto Bielsko-Biała, Beskid Mały, Śląski oraz Żywiecki, a także Babią Górę, Pilsko i Tatry.

Masyw Szyndzielni ze względu na bliskość Bielska-Białej, kolej gondolową oraz okoliczne szczyty jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej. Rowerzyści chcący szybko dostać się na Szyndzielnię mogą wywieźć swoje rowery koleją linową – wszystkie gondole wyposażone są w specjalne uchwyty na rower.  

Niedaleko górnej stacji znajdują się aż dwa schroniska: na Szyndzielni oraz na Klimczoku. To pierwsze, z 1897 roku jest najstarszym schroniskiem w Beskidach. Zbudowane jest z kamienia, a architekturą nawiązuje do schronisk alpejskich, z charakterystyczną wieżyczką. Ciekawostką jest, że w pokoju na wieży zamontowano stację meteorologiczną, a nieopodal schroniska znajdowała się skocznia narciarska, na której odbywały się zawody w skokach narciarskich.

Kto woli wyprawy po niższych partiach gór może zejść w dół i wybrać się nad zaporę wodną w Wapienicy, gdzie znajduje Krzywa Chata – drewniany domek z punktem widokowym na jezioro, w którym mieści się bufet górski. Sam zbiornik wodny powstał w latach 30. XX wieku i jest pamiątką po czasach II Rzeczpospolitej.

Schodząc w dół koniecznie trzeba też zajrzeć do ośrodka rekreacyjnego “Dębowiec”, w którym znajduje się nowoczesna 4-osobowa kolej kanapowa dla narciarzy o długości 600 m, która działa także latem. Tam też znajduje się węzeł szlaków turystycznych na Szyndzielnię, Klimczok i Błatnią oraz gospoda górska, w której można naprawdę dobrze zjesć za umiarkowaną cenę.

Tuż obok księża pallotyni zbudowali „Perełkę Dębowca” – Kaplicę Matki Bożej Fatimskiej i błogosławionych Dzieci Fatimskich. Msze odbywają się w niej od połowy maja do połowy października o godzinie 16.30. W tym okresie można odwiedzać kaplicę.

W obrębie Szyndzielni wytyczonych jest też pięć, a w rejonie Koziej Góry osiem górskich ścieżek rowerowych – zjazdowych, o różnych stopniach trudności i łącznej długości 36,6 km. Trasy przeznaczone są głównie dla rowerzystów średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Najdłuższa z nich zaczyna się przy górnej stacji kolei linowej i ma aż 11 km długości, a różnica wzniesień wynosi 700 m!    

Najbliżej wyciągu na Szyndzielnię, na peryferiach miasta i z dala od zgiełku, znajduje się kompleks hotelowy – Hotel Szyndzielnia ***/Hotel Szyndzielnia ECO**. Obiekty leży zaledwie 1400 m od stacji kolei linowej na Szyndzielnię  oraz 800 m od wyciągu narciarskiego i są doskonałą bazą wypadową w góry.  Kompleks dysponuje blisko 200 miejscami noclegowymi oraz dwoma zewnętrznymi 70 metrowymi apartamentami z widokiem na Beskid Śląski i Mały. Ponadto przy hotelu znajduje się punkt serwisowy oraz parking dla kamperów. Hotel posiada duży, bezpłatny parking dla gości hotelowych, mogący pomieścić do kilkuset pojazdów.

Fot. ZIAD

Pokoje hotelowe posiadają telewizor LCD i dostęp do Internetu. Zewnętrzna rekreacyjna część hotelu składa się z placu zabaw dla dzieci, siłowni na świeżym powietrzu oraz placu do gry w boule. Dla klientów biznesowych czeka 500 metrowe centrum konferencyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny. Zimą, w sąsiedztwie  ośrodka działają dwie wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz bufet serwujący gorące potrawy. W pobliżu stoi także hala widowisko-sportowa z darmowymi parkingami na 350 miejsc.

Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe oferuje nowoczesne sale konferencyjne w Hotelu Szyndzielnia oraz multimedialne sale szkoleniowe w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego. Największa z sal – Lazurytowa, o powierzchni 340 mkw., może pomieścić do 220 osób. W pobliskicm Ośrodku Doskonalenia Zawodowego znajduje się z kolei siedem komfortowych i klimatyzowanych sal, przeznaczonych do organizacji spotkań dla grup liczących od 9 do 50 osób.  

A wszystko z widokiem na Beskidy i Szyndzielnię…

Tekst: Mirosław Mikulski
Zdjęcia: ZIAD Bielsko-Biała