W piątek 3 listopada 2023 roku w Katowice Airport po raz pierwszy w historii portu został obsłużony pięciomilionowy pasażer w roku kalendarzowym. Wyjątkową podróżną została pani Aleksandra, która przyleciała do Pyrzowic z Dortmundu na pokładzie Airbusa A320 linii lotniczej Wizz Air.  

Pięciomilionową pasażerkę obdarowano oczywiście prezentami. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, spółka zarządzająca Katowice Airport, ufundowało voucher umożliwiający bezpłatne skorzystanie z saloników business lounge, przejścia fast track i parkingu. Linia lotnicza Wizz Air przekazała bon na zakup biletów lotniczych w ramach siatki połączeń tego przewoźnika. Zestaw upominków podarowała również Baltona SA.  

Po raz pierwszy w historii portu powitaliśmy pięciomilionowego pasażera w roku kalendarzowym, to ważny moment w rozwoju Katowice Airport. Cieszę się, że wydarzyło się to na rejsie linii lotniczej Wizz Air, szczególnie, że w maju przyszłego roku świętować będziemy 20 rocznicę pierwszego komercyjnego lotu w historii Wizz Air, a tak się składa, że odbył się on właśnie z naszego lotniska. Kończący się powoli 2023 rok będzie dla katowickiego lotniska rekordowy, zamkniemy go znakomitym wynikiem ponad 5,5 mln obsłużonych pasażerów. Prognoza na przyszły rok zakłada poprawienie tego wyniku, spodziewamy się ponad 6 mln podróżnych. Korzystając z okazji pragnę podziękować wszystkim, którzy tak chętnie podróżują w ramach siatki połączeń regularnych i czarterowych Katowice Airport

mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.  

To wielka przyjemność dla WIZZ być częścią tak ważnego wydarzenia dla Portu Lotniczego Katowice Airport jakim jest obsłużenie 5-milionowego pasażera. Tym bardziej cieszymy się, że szczęśliwa pasażerka przyleciała do Katowic na pokładzie najnowocześniejszego samolotu linii Wizz Air. W imieniu Wizz Air życzymy jeszcze więcej wspaniałych przygód i podróży, których mamy nadzieję być częścią. Gratulujemy Katowice Airport świetnych wyników i już dziś nie możemy doczekać się wspólnego świętowania kolejnych kamieni milowych  

powiedziała Sasha Vislaus, managerka ds. komunikacji korporacyjnej w Wizz Air.

Po raz pierwszy milionowy pasażer w roku kalendarzowym skorzystał z Katowice Airport w 2005 roku, dwumilionowy w 2008, trzymilionowy w 2015, a czteromilionowy w 2018 roku.  

Prognozy ruchu pasażerskiego dla Katowice Airport zakładają dalszy duży wzrost ruchu pasażerskiego. GTL SA spodziewa się, że w 2028 roku z siatki połączeń katowickiego lotniska może skorzystać nawet 7,5 mln podróżnych, a granica 10 mln pasażerów zostanie przekroczona w okolicy 2033 roku.  

W związku z prognozowanym wzrostem ruchu GTL SA przygotowało program inwestycyjny, którego realizacja potrwa do 2030 roku. Jego podstawowym celem jest zwiększenie przepustowości oraz standardu infrastruktury terminalowej i parkingowej. Najważniejsze zaplanowane inwestycje to budowa głównego terminalu pasażerskiego wyposażonego w rękawy i połączonego tunelem ze stacją kolejową, stworzenie pomiędzy stacją o nowym terminalem multimodalnego centrum przesiadkowego oraz wybudowanie nowego układu drogowego ze strefą kiss&fly. W planach jest także rozbudowa parkingów, w tym budowa parkingu wielopoziomowego.  

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze