Wspólny projekt mazurskich samorządów zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie polegający na przebudowie infrastruktury na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich jest nominowany w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2023. Wartość inwestycji to 430 mln zł, a zakończenie inwestycji zaplanowano na 30 listopada 2023 r.

Głosowanie online  trwa do 11 kwietnia, do godz. 11.00! ZAGŁOSUJ TUTAJ 

Ogłoszenie zwycięzców podczas gali, która odbędzie się w ramach XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2023 w Katowicach – 24-26 kwietnia 2023 r.

26 zadań w ramach jednego projektu

Wnioskodawcą oraz beneficjentem projektu jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie a partnerami projektu są: Gmina Mikołajki, Gmina Miasto Giżycko, Gmina Pisz, Gmina Ruciane-Nida. Projekt podzielony został na 4 etapy, których ostatecznym efektem mają być poprawa drożności i żeglowności szlaku, poprawa stanu technicznego infrastruktury transportu wodnego, poprawa bezpieczeństwa żeglugi, lepsza ochrona przyrody przed antropopresją i transportem wodnym.

Składa się on z 26 konkretnych zadań rozmieszczonych na całym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Są to zadania związane nie tylko z udrożnieniem 5 kanałów pomiędzy jeziorami. To także przebudowa nabrzeży portowych i ich zaplecza technicznego, remonty śluz czy jazów, budowa dwóch kładek dla pieszych na szlaku wodnym oraz budowa całkiem nowej śluzy. Są to inwestycje na terenie Mazur niewidziane od kilkudziesięciu lat i każde ze wspomnianych 26 zadań jest znaczące nie tylko dla turysty żeglarza, ale także dla lokalnej gospodarki. Nie są to inwestycje, które mają negatywny wpływ na krajobraz i środowisko przyrodnicze.

Tekst: MM
Źródło: Portal Miasta Mikołajki