Pracujesz zdalnie w IT lub w innej cyfrowej branży? Lubisz łączyć wyjazdy z pracą, ale nie masz pewności, czy w klimatycznym miejscu w środku lasu będzie wystarczająco szybki internet? Z pomocą przychodzi jedna z największych firm informatycznych w Polsce oraz popularny portal podróżniczy. Wspólnie stworzyli katalog “Workation”, który w jednym miejscu zebrał sprawdzone topowe w Polsce lokalizacje pod kątem pracy zdalnej. Sprawdź, gdzie najlepiej i najbezpieczniej wybrać się na pracokacje.

Trend workation podbija świat. Także w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej firm decyduje się na pracę zdalną. Jeśli nie w pełni, to przynajmniej częściowo. Dla wielu pracowników to świetna okazja do przedłużenia wakacji lub wręcz podróżowania z laptopem. Choć praca na odległość zdominowała najpierw branżę IT, to w ślad za nią podążają też inne. Obecnie połączenie pracy z wakacjami jest możliwe nie tylko w zawodach informatycznych, ale też wszędzie tam, gdzie pracownicy mogą na co dzień wykonywać obowiązki służbowe poza biurem. Skąd to wiemy?

Połącz życie prywatne z pracą w wygodny sposób

Slowhop.com, popularny portal podróżniczy wraz firmą informatyczną Luxoft Poland postanowili wspólnie przygotować pierwszą w Polsce bazę dla miłośników workation. Dzięki dużemu doświadczeniu Luxoft Poland, która pracę zdalną wdrożyła jeszcze przed pandemią, serwis Slowhop.com otrzymał merytoryczne wsparcie przy skonstruowaniu wskaźników potrzebnych do wyboru lokalizacji odpowiednich do połączenia pracy z wypoczynkiem. Portal przeprowadził także ankietę, do której zaprosił 200 swoich użytkowników. Blisko połowa respondentów odpowiedziała, że planuje workation w ciągu kolejnych 12 miesięcy, a prawie 40% rozważa taką formę pracy w najbliższych miesiącach. Wśród niezainteresowanych połączeniem pracy z wypoczynkiem znalazło się zaledwie 15% uczestników badania.

Mocno liczmy na to, że owoc naszej współpracy ze Slowhop ułatwi wszystkim specjalistom IT, ale nie tylko, łączenie pracy z wakacjami i zachęci ich jeszcze bardziej do tej atrakcyjnej formy wspierającej work-life balance. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu katalogowi Workation, przed podjęciem decyzji, nie będą musieli marnować długich godzin na wyszukiwanie dogodnych dla siebie lokalizacji 

– dodaje Head of Employer Branding w Luxoft Poland, Małgorzata Stasiak-Duklewska.

Pilotażowy projekt workation zawiera już 50 lokalizacji

Stworzenie katalogu z topowymi miejscami do pracy zdalnej przy współpracy z praktykami tego modelu i w oparciu o ścisłe kryteria to innowacyjny w skali branży projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom zmieniającego się rynku pracy. Choć baza powstała z myślą o specjalistach IT, sprawdzi się doskonale także w innych zawodach, które umożliwiają wykonywanie swoich obowiązków z dowolnego miejsca.

W Slowhopie od sześciu lat promujemy turystykę doświadczeń, a zjawisko workation, czyli pracokacji znakomicie wpisuje się w ten nurt  Pandemia sprawiła, że chętniej niż do tej pory wyjeżdżamy po kontakt z naturą również poza standardowymi okresami jak wakacje czy weekendy. Łączenie wakacji i pracy dołączyło do trendów turystycznych i cieszymy się, że oddajemy pracownikom wygodne narzędzie, dzięki któremu wyszukanie odpowiednich noclegów będzie łatwiejsze, a nasi gospodarze zyskają nową grupę gości, chętną do podróżowania również poza sezonem

– mówi Aleksandra Klonowska-Szałek z portalu Slowhop.com.

Katalog pod nazwą Workation wystartował 30 listopada i zawiera 50 lokalizacji z całej Polski, wśród których znajdują się miejsca zarówno dla osób chcących pracować indywidualnie, jak i dla całych zespołów.   Właściciele obiektów, którzy chcą się w niej znaleźć, muszą spełnić ściśle określone warunki, jak odpowiednio szybki transfer czy w przypadku miejsc dla większych grup także wspólna przestrzeń do pracy. Zidentyfikowanie najistotniejszych kryteriów było możliwe dzięki wsparciu Luxoft Poland, gdzie pracownicy od wielu lat pracują w pełni zdalnie. Na podstawie ich doświadczeń oraz badania na temat workation zrealizowanego w grupie użytkowników Slowhop.com, powstała lista potrzeb osób chcących połączyć komfortową pracę i wypoczynek. Do 50 lokalizacji, które tworzą katalog w dniu premiery, w kolejnych tygodniach będą dołączały kolejne, chcące gościć u siebie przedstawicieli cyfrowych zawodów.

Dzięki pierwszej w Polsce bazie najlepszych miejscówek do pracy zdalnej, cyfrowi nomadzi zyskali pomocny i praktyczny przewodnik. Połączenie obowiązków służbowych z wyjazdem wypoczynkowym to forma pracy, która stała się odpowiedzią na rosnącą potrzebę zrównoważenia życia zawodowego z prywatnym. Naprzeciw rosnącym potrzebom w tym obszarze zaczynają wychodzić turystyczne regiony, dostosowując się do oczekiwań osób łączących podróże z pracą. Zatem wiele wskazuje na to, że różnego rodzaju przewodniki i bazy danych o miejscach do workation będą coraz bardziej pożądane.


Źródło: Natalia Malinowska, planetpartners.pl
Zdjęcia: Slowhop