Od 2018 roku FlixBus kilkukrotnie zwiększył liczbę połączeń z hubów przesiadkowych w Polsce. Dziś zielone autobusy kursują nawet kilkanaście razy dziennie pomiędzy największymi miastami w Polsce i Europie. FlixBus walczy również z wykluczeniem transportowym, dodając kolejne przystanki i udostępniając nowe połączenia do mniejszych miast w Polsce.

FlixBus ma obecnie w swojej siatce połączeń ponad 130 tras krajowych i zagranicznych. W porównaniu do 2018 roku liczba linii z przystankami w Polsce jest aż trzykrotnie większa. Szczególny wzrost dotyczy połączeń nocnych, które początkowo stanowiły zaledwie 10% całej oferty na polskim rynku. Obecnie niemal połowa połączeń FlixBusa z przystankiem w Polsce to linie, na których autobusy pokonują część lub nawet całość trasy nocą.

Huby FlixBusa w Polsce

Najwięcej połączeń FlixBusa rusza z Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia i Poznania, a także z Gdańska. Poprzez rozwój tych hubów FlixBus umożliwia wygodne przesiadki między różnymi liniami krajowymi i międzynarodowymi. Funkcjonowanie tych centrów przesiadkowych daje ogromne korzyści pasażerom z mniejszych ośrodków miejskich, bo zyskują oni dostęp do całej siatki połączeń. Z wymienionych miast można obecnie dotrzeć do ponad 190 destynacji w Polsce i za granicą.

W ciągu ponad pięciu lat funkcjonowania na polskim rynku, FlixBus zwiększył możliwości podróżowania z polskich hubów aż kilkukrotnie. W tym czasie dodano ponad 120 destynacji krajowych i zagranicznych dostępnych bezpośrednio z Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania i Gdańska. Niżej przedstawione dane dotyczą procentowego wzrostu liczby miast od 2018 roku w porównaniu do obecnej siatki połączeń:

  • 295% więcej kierunków z Krakowa
  • 350% więcej kierunków z Gdańska
  • 360% więcej kierunków z Wrocławia
  • 365% więcej kierunków z Warszawy
  • 385% więcej kierunków z Katowic
  • 1050% więcej kierunków z Poznania

Wzrost połączeń z hubów przesiadkowych umożliwia pasażerom FlixBusa podróżowanie w nowe miejsca w kraju i zagranicą. Najpopularniejsze zagraniczne kierunki FlixBusa, dostępne bezpośrednio z głównych miast polskich to europejskie stolice: Berlin, Praga, Wiedeń i Budapeszt. Za to z przesiadką z Polski pasażerowie FlixBusa najchętniej podróżują do Zurychu, Barcelony i Madrytu.

FlixBus jeździ coraz dalej i coraz częściej

Oprócz rozbudowania zasięgu siatki połączeń i dodawania kolejnych przystanków, zwiększono także częstotliwość kursowania między miastami. Przykładowo, od 2018 roku ilość kursów z Wrocławia do Berlina wzrosła o 140%, a z Warszawy do Berlina aż o 200%. Na obu wymienionych relacjach autobusy FlixBusa kursują nawet 13 razy dziennie. Ponadto, liczba dziennych połączeń FlixBusa z Warszawy do Pragi dziś jest niemal dwukrotnie większa niż w 2018 roku, jest to nawet 8 kursów dziennie.

Przykłady krajowych relacji FlixBusa o największej częstotliwości:

  • Kraków – Warszawa: średnio 15 kursów dziennie
  • Kraków – Wrocław: średnio 19 kursów dziennie
  • Warszawa – Wrocław: średnio 13 kursów dziennie

Oprócz rozwoju największych miast przesiadkowych, w siatce połączeń pojawia się coraz więcej małych miast w Polsce. Celem FlixBusa jest rozbudowanie swojej oferty tak, aby umożliwić każdemu łatwe przemieszczanie się po Polsce i Europie niezależnie od tego, z której części kraju rozpoczyna się podróż. Tym samym firma walczy z wykluczeniem transportowym, które jka się szacuje dotyka aż kilkanastu milionów Polaków.

Staramy się zapewnić naszym pasażerom możliwość podróży ze wszystkich części Polski, dlatego stale analizujemy, gdzie jeszcze brakuje połączeń. Obserwujemy popyt na nasze usługi zwłaszcza w mniejszych miastach, których mieszkańcy potrzebują dojeżdżać w różnych celach, często zawodowych, ale i kulturalnych czy rozrywkowych. Dodajemy nowe przystanki do naszej oferty po to, aby każdy mógł dotrzeć do jak największej ilości miast w Polsce i za granicą. Obecnie docieramy do ponad 80 mniejszych miejscowości w Polsce o wielkości do 20 000 mieszkańców. To aż czterokrotnie więcej w odniesieniu do momentu, gdy stawialiśmy pierwsze kroki na polskim rynku

komentuje Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce, Ukrainie i krajach bałtyckich.

Łączenie środków transportu

FlixBus ułatwia podróżowanie nie tylko po Polsce, ale również po całym świecie, oferując łatwy i wygodny dojazd na lotniska, integrując w ten sposób różne środki transportu. Obecnie w siatce połączeń znajduje się ponad 50 regularnych oraz sezonowych linii, którymi można bezpośrednio dotrzeć do 9 portów lotniczych w Polsce. Rozbudowana siatka połączeń FlixBusa pozwala również na dotarcie do innych europejskich lotnisk m.in w Berlinie, Rydze, Wiedniu oraz Budapeszcie.

Naszym głównym konkurentem jest samochód, nie samolot czy pociąg. Dlatego otwieramy nowe kierunki oraz zwiększamy częstotliwość kursów na trasach, które zamiast autem można odbyć autobusem. Zależy nam również na zaspokajaniu potrzeb osób, które wybierają różne środki transportu podczas swoich podróży FlixBus zatrzymując się przy dworcach kolejowych czy lotniskach, staje się łącznikiem środków transportowych i ułatwia podróżowanie po Europie i całym świecie.

– mówi Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce, Ukrainie i krajach bałtyckich.

Zielone autobusy kursują obecnie do większości lotnisk w Polsce. Z końcem czerwca do tej listy dołączy kolejne lotnisko Rzeszów-Jasionka jako dziesiąty port lotniczy w siatce połączeń FlixBusa.

Źródło i zdjęcia: Flixbus