To przełomowa zmiana, której nie spodziewali się nawet specjaliści od turystyki. Turcja od wtorku 19 kwietnia b.r. stała się jeszcze bardziej dostępna dla Polaków. Obywatele naszego kraju mogą wjeżdżać na podstawie dowodu osobistego, a nie - jak do tej pory - na podstawie jedynie paszportu. Warunkiem przekroczenia granicy jest przyjazd w ramach pobytu turystycznego nie dłuższego niż 90 dni (w ciągu 180 dni).

Zapewne ta informacja ucieszy wielu rodaków, ponieważ Turcja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Z portalu Wakacje.pl dowiadujemy się, że była liderem w rankingach biur podróży. Być może dzięki wprowadzonej zmianie jeszcze więcej Polaków wybierze urlop właśnie tam.

Popularność Turcji wśród turystów z Polski opiera się przede wszystkim na atrakcyjnych cenach wyjazdów w stosunku do jakości.  Polacy uwielbiają Turcję nie tylko za piękną pogodę, ale ciepłe morze i pewną słoneczną pogodę. Różnorodność opcji wypoczynku i szybka komunikacja lotnicza sprawia, że corocznie wzrasta liczba odwiedzających ten kraj.  

Poza tym Turcja zachwyca niezwykle bogatą historią oraz tradycją, która podbija serca turystów i zapiera dech w piersiach niepowtarzalnymi zabytkami. To właśnie tutaj wpływy europejskie łączą się ze starożytnymi i orientalnymi śladami.

Co warto zobaczyć w Turcji?

Dla wielu turystów obowiązkowym punktem podczas pobytu w tym kraju jest Stambuł – stolica kraju i podziwianie w nim niezwykłej obyczajowej mieszanki. To miasto wielokulturowe, gdzie obok meczetów wznoszone są nowoczesne konstrukcje, a świeckość przeplata się z religijnością. Najlepszym przykładem jest Hagia Sofia, czwarta co do wielkości świątynia religijna na świecie, która imponuje swoją powierzchnią. Na uwagę zasługuje również Błękitny Meczet  oraz wieża Galata, z której można podziwiać bajeczne widoki na całe miasto. Miłośników zakupów przyciągną liczne, kolorowe bazary, których nie brakuje w całym kraju.

Warto pamiętać, że to kraj gdzie negocjacje z kupcami są mile widziane.  

Największą popularnością w Turcji cieszy się jednak malownicza Riwiera Turecka oraz Wybrzeże Egejskie. To tam mieszczą się najbardziej znane kurorty wypoczynkowe, które od lat cieszą się zaufaniem i przyciągają turystów z całego świata.

Bez wątpienia Turcja to kraj, który zaprasza do siebie swoją gościnnością, ciepłym morzem, słoneczną pogodą i wieloma zabytkami wpisanymi na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tekst: Anna Molęda – Kompolt