Brama w Gorce – nowo otwarte Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne w Waksmundzie k. Nowego Targu jest już otwarta dla turystów. Centrum ma przybliżyć przyrodę Gorców, a zwiedzający mogą m.in. wejść do podziemnego tunelu oraz wspiąć się na dwie widokowe wieże. 1 maja, tuż po otwarciu Bramy, zainteresowanie nową atrakcją było tak duże, że część miasta została zablokowana przez turystów. Tylko tego dnia Bramę odwiedziło 2 tys. osób. 

Brama w Gorce to szczególne miejsce na mapie atrakcji Podhala. Łączy w sobie aspekt edukacyjny ze świetną zabawą i tworzy znakomite warunki do aktywnego wypoczynku. Osią Centrum jest ścieżka spacerowa o długości – 1300 m. W trakcie przejścia goście napotkają tablice edukacyjne, które przybliżą im środowisko naturalne Gorców. Dwie wieże widokowe o wysokości 17 i 35 metrów pozwolą z kolei zobaczyć przyrodę z lotu ptaka, a tunel – ukryty fragment ścieżki – daje możliwość zajrzenia pod ziemię i pozwala zgłębić tematy związane z geologią i życiem w górskich jaskiniach.

Szczególny nacisk położyliśmy na to, aby nasze Centrum było dostępne dla każdego. Zarówno ścieżkę, jak i pawilon
edukacyjny i punkty gastronomiczne z łatwością odwiedzą seniorzy, czy rodziny z małymi dziećmi. Kolejnym priorytetem było bezpieczeństwo odwiedzających. Śmiało możemy powiedzieć, że Brama w Gorce jest najbezpieczniejszym tego typu obiektem w Europie

– mówi Marcin Kolasa, prezes spółki Brama w Gorce.

Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne kieruje swoją ofertę do wszystkich turystów. Dla najmłodszych gości przygotowano plac zabaw, interaktywne prezentacje i figury zwierząt – maskotek Centrum. Już w dniu otwarcia widać było, że dzieci chętnie fotografują się z lisem, rysiem, czy niedźwiedziem. Wycieczkę do Bramy w Gorce kończy się w przyjaznych wnętrzach Pawilonu Edukacyjnego, gdzie można poznać gorczańską przyrodę z bliska. Można tu dotknąć owczej wełny i dowiedzieć się jak robi się oscypki. Na terenie Centrum znajduje się też kawiarnia oraz miejsce na spotkanie przy grillu.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: Brama w Gorce sp. z o.o., Nasze Miasto