Polska Organizacja Turystyczna prezentuje wstępne wyniki badania dotyczącego planów wyjazdowych Polaków w sezonie letnim zrealizowane na zlecenie POT dnia 31 maja 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia Sp. z o. o. dnia 31 maja 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1006 osób metodą CAWI.

Letni wyjazd turystyczno-wypoczynkowy planuje blisko dwie trzecie zapytanych w naszym badaniu mieszkańców Polski (65%), co w odniesieniu do informacji uzyskanej od tych samych osób o zrealizowanych w 2021 roku wyjazdach wypoczynkowo-turystycznych stanowi o 18% wzroście (55% w 2021 r.). Dwóch na trzech planujących wyjazd chce przeznaczyć na wakacje więcej pieniędzy niż w zeszłym roku (66%). Jedna czwarta zapytanych chce wydać podobną lub taką samą sumę jak w zeszłym roku (25%). Co szósty deklarujący wyjazd zamierza wydać nań kwotę ponad 3000 złotych (17%). Co piąty chciałby wydać między 2001 a 3000 złotych (20%). Połowa zapytanych o wyjazdy w sezonie letnim zamierza wydać na nie do 2000 złotych (53%). Przeciętnie planuje się 6-dniowe wyjazdy.

„Prognozy na zbliżający się sezon wakacyjny i aktywność polskich turystów wybierających się zarówno na wypoczynek w kraju, jak i za granicą zapowiadają się optymistycznie. Bazując tylko na danych z najpopularniejszych portali rezerwacyjnych, aktualny stan rezerwacji na wakacje oscyluje wokół wzrostów o 20, a nawet 30 procent w stosunku do lat poprzednich. Zainteresowanie Polaków wypoczynkiem, turystyką, rekreacją przebudziło się na dobre po pandemii i jest na dosyć wysokim poziomie”

– powiedział Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Blisko trzy czwarte zapytanych osób planuje wakacje w kraju (71%), jedna piąta za granicą (19%), a tylko co dziesiąty nie wie jeszcze, gdzie pojedzie (10%). Prawie 9 z 10 wyjeżdżających planuje pobyty w oparciu o płatną bazę noclegową (87%). Wśród planujących wyjazd krajowy

  • dwóch na pięciu turystów będzie nad morzem (41%),
  • blisko co trzeci  w górach (27%),
  • a co szósty nad jeziorem (16%)
  • i zaledwie co dwudziesty w innym mieście (5%).

Planujący wyjazd zagraniczny najczęściej wyjeżdżają nad morze (73%), co dziesiąty pojedzie do innego miasta (10%), a co dwudziesty nad jezioro (7%). Co trzeci z wyjeżdżających z dziećmi zamierza skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego (37%). Lwia część mieszkańców Polski jest przekonana, że ich wakacje dojdą do skutku. Jedynie co dwudziesty z zapytanych zamierza zrezygnować z wakacji w związku z wojną w Ukrainie (6%). Podobnie mała jest grupa nieplanujących wyjazdów z powodu Covid-19.

„Stale rozwijająca się krajowa oferta turystyczna zachęca Polaków do wypoczynku w Ojczyźnie. Turystyka aktywna blisko przyrody podbiła serca rodaków, a infrastruktura komunikacyjna znacznie skraca podróże z kilkunastu do zaledwie kilku godzin. Liczymy również na to, że Polacy chętnie skorzystają w te wakacje z Polskiego Bonu Turystycznego, który jest tak wsparciem domowego budżetu rodzin, jak i realną pomocą dla przedsiębiorców”

– przyznał Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Grupy deklarujące najwyższy odsetek chęci wyjazdu wyróżniają takie cechy jak: wykształcenie wyższe (79%) i zamieszkanie w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców (74%). Dodatkowo wzrost deklaracji wyjazdów jest najbardziej widoczny w grupach, które w 2021 roku rzadziej wyjeżdżały na wyjazdy wypoczynkowo-turystyczne. Przykładem może być grupa wiekowa 45-65 lat ze wzrostem w 2022 r. o 25% do poziomu deklaracji 66% i 25-34-latków, gdzie obserwujemy wzrost o 24% do poziomu 68%. Najmniejszą dynamikę wzrostu deklaracji rok do roku obserwujemy w grupach, które relatywnie do innych grup wyjeżdżają najczęściej, czyli wśród 18–24-latków ze wzrostem o 15% do poziomu 62% i 35–44 -latków ze wzrostem o 11% do poziomu 63%, czyli w grupach, które wyjeżdżały również w „covidowych latach”.

Tekst: Przemysław Marczewski
(Departament Marketingu POT)