Arabia oferuje nie tylko szeroką gamę krajobrazów – od gór, przez pustynie, po plaże – ale także zróżnicowaną pogodę w zależności od regionu. I choć obowiązują pewne ogólne zasady, istnieją istotne różnice, zwłaszcza, że południowo-zachodnia część kraju ma klimat półsuchy.

Góry Aseer stoją jak starożytni strażnicy, oferując zapierające dech w piersiach widoki i aktywności na świeżym powietrzu. Znajdują się na wybrzeżu Morza Czerwonego w górach Sarawat, które są najdłuższym pasmem górskim Arabii Saudyjskiej. Region słynie z wietrznej pogody i niskiej temperatury, która latem wynosi średnio 24°C.

Podróżujący mogą odkrywać szlaki turystyczne wijące się przez bujne lasy i urokliwe doliny lub podziwiać zapierające dech w piersiach panoramiczne widoki ze słynnej kolejki linowej Al Soudah. Przeżyj dreszczyk emocji podczas lotów paralotnią wśród gór: profesjonalni piloci będą towarzyszyć Ci podczas lotu w tandemie, pozostawiając Ci swobodę podziwiania panoramy.

Aseer to obszar starożytnej kultury plemiennej, zwłaszcza w historycznej wiosce Rijal Almaa, obecnie wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO, gdzie we wrześniu odbywa się Festiwal Flowerman, prezentujący kulturę rdzennego plemienia Aseri, w tym mężczyzn noszących korony kwiatowe jako nakrycie głowy.

Prowincja Al Baha na południu Arabii Saudyjskiej wyróżnia się urzekającą przyrodą. Odwiedzający zachwycą się jej oszałamiającym naturalnym pięknem, w tym ukwieconym lasem Raghadan, gdzie mgła obejmuje szczyty zielonych gór. Thee Ain jest uważane za jedną z najważniejszych wiosek dziedzictwa kulturowego na Półwyspie Arabskim. Widziana z zewnątrz, wioska może wydawać się pojedynczym zamkiem. Ponadto warto odwiedzić majestatyczną górę Shada, gdzie można nacieszyć oczy zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Al Baha oferuje umiarkowaną pogodę w letnie dni, a pozostałości jej bogatej historii są nadal widoczne na wyżynach.

Taif charakteryzuje się całoroczną chłodną pogodą i jest znane jako “przyjaciel chmur”. Położone jest na wschodnich zboczach gór Sarawat, około 1700 m.n.p.m. Taif słynie z produkcji winogron owocowych, jagód, granatów i fig – a zwłaszcza róż Taif, cenionych za ich długotrwały zapach, uprawianych w ponad 700 gospodarstwach. W regionie wciąż w dużej mierze niezbadanym, miasto wśród gór jest idealnym chłodnym i uroczym miejscem. Odwiedź fabrykę róż Al Qahdi, której historia sięga 120 lat wstecz, aby zobaczyć, jak płatki są przekształcane w perfumy, wodę różaną i inne produkty.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Saudyjski Urząd ds. Turystyki