Linie Lotnicze Air France podpisały umowę partnerską z Komitetem Organizacyjnym Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich – Paryż 2024. Na jej mocy przewoźnik został oficjalnym partnerem 33. Igrzysk Olimpijskich, zobowiązując się do wsparcia tej globalnej imprezy w zakresie przewozu sportowców i ich ekip towarzyszących do i z Francji. Przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu odbędą się między 24 lipca, a 11 sierpnia, a Igrzyska Paraolimpijskie – od 28 sierpnia do 8 września.

Fot. Agencja No-Name PR

Jesteśmy dumni z rozszerzenia naszej współpracy z Igrzyskami Olimpijskimi i Paraolimpijskimi w Paryżu w 2024 roku. Po emocjach towarzyszących przyznaniu Paryżowi tytułu Gospodarza Igrzysk, z niecierpliwością oczekujemy na moment, kiedy będziemy mogli przyczynić się do sukcesu tego globalnego wydarzenia. Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Paryżu w 2024 roku mają te same cele i wartości co Air France. Latem przyszłego roku, pomożemy najlepszym sportowcom poszybować na podium, na skrzydłach doskonałości, szacunku i integracji

– powiedział Benjamin Smith, Dyrektor Generalny Grupy Air France-KLM.

Bardzo cieszymy się, że Air France jest oficjalnym partnerem igrzysk i wspiera przygotowania olimpiady w Paryżu już od fazy przetargowej w 2016 roku. Wraz z Air France nie możemy się doczekać powitania sportowców i gości z całego świata, gwarantując im niezapomniane emocje z francuskim akcentem, pod hasłem przewodnim tego wydarzenia: Igrzyska szeroko otwarte!

– dodał Tony Estanguet, prezydent KO Paryż 2024.

Przygotowania do igrzysk w Paryżu

Od 2016 roku Air France wspiera starania miasta Paryż, jako kandydata na organizatora Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2024. W 2017 roku linia przewiozła francuską delegację pod przewodnictwem Tony’ego Estangueta z Limy, gdzie na 131. sesji MKOI przyznano Paryżowi tytuł gospodarza igrzysk w 2024 roku. Następnie, 9 sierpnia 2021 roku, po pięciu latach spędzonych w Japonii, flaga olimpijska udała się do Paryża na pokładzie samolotu Air France po ceremonii zamknięcia igrzysk w Tokio.

Z tej okazji, przewoźnik udekorował 10 ze swoich samolotów, symbolem olimpiady, a na paryskim lotnisku Charles de Gaulle’a rozpoczęto oficjalne odliczanie do ceremonii otwarcia przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich, która będzie miała miejsce 26 lipca przyszłego roku.

Linia już zaczęła przygotowywać swoich pracowników na całym świecie do obsługi ekip sportowców, kibiców i mediów, ze szczególnym uwzględnieniem pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej, podróżujących na Igrzyska Paraolimpijskie, którzy będą mogli skorzystać z asysty w ramach programu SAPHIR*. Jako oficjalny przewoźnik olimpijski, Air France musi również zorganizować sprawny transport różnorodnego sprzętu sportowego – od tyczek i oszczepów, po rowery, kajaki aż po deski surfingowe, które będą walczyć z falami Teahupo’o na Tahiti, we Francuskiej Polinezji.

Aby ułatwić przewóz bagażu i sprzętu sportowego, Air France będzie asystował sportowców bezpośrednio na miejscu, w podparyskiej wiosce olimpijskiej Seine-Saint-Denis, umożliwiając wcześniejszą odprawę bagażową na loty powrotne z Francji.

Rekordowy ogień olimpijski

Air France jest oficjalnym przewoźnikiem francuskich sportowców i międzynarodowych delegacji na Igrzyska Olimpijskie od 1952 roku.

W 1992 roku, jako ówczesny partner francuskiej drużyny olimpijskiej i paraolimpijskiej, a zarazem oficjalny międzynarodowy przewoźnik Igrzysk Olimpijskich w Albertville (Savoy), linia przetransportowała ogień olimpijski z Aten do Paryża na pokładzie samolotu Concorde. Ogień podróżował z prędkością 2200 km/h, ustanawiając tym samym historyczny rekord najszybszego płomienia wszechczasów.

*Od ponad 20 lat Air France oferuje program SAPHIR, stworzony po to, aby ułatwić podróże niepełnosprawnym pasażerom. Usługa obejmuje wsparcie przed, po i w trakcie samego lotu, a nad podróżnymi czuwa dedykowany zespół pracowników, który koordynuje prace poszczególnych działów w Air France i na lotnisku. Każdego roku, z programu SAPHIR w ramach przelotu Air France korzysta blisko 600 tysięcy pasażerów, potrzebujących tego rodzaju asysty.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i grafika: Agencja No-Name PR