Ryanair z zadowoleniem przyjął orzeczenie Sądu Metropolitalnego w Budapeszcie, który unieważnił grzywnę w wysokości 763 000 euro nałożoną przez węgierski Urząd Ochrony Konsumentów (Consumer Protection Authority – CPA) w sierpniu 2022 r. po tym, jak Ryanair obciążył konsumentów podatkiem od “nadmiernego zysku” w wysokości 10 euro na pasażera. Ryanair potępił wtedy wprowadzenie tego podatku, a główne linie lotnicze na Węgrzech (w tym Ryanair) odnotowywały rekordowe straty związane z COVID-19.

W wydanym w zeszłym tygodniu orzeczeniu Sąd Metropolitalny w Budapeszcie unieważnił tę grzywnę i potwierdził, że Ryanair może zgodnie z prawem przenieść ten podatek na konsumentów, a prawa proceduralne Ryanaira zostały w opinii Sądu “naruszone”. Orzeczenie jest zgodne z prawem UE, które gwarantuje wszystkim liniom lotniczym swobodę ustalania cen i nakładania na konsumentów podatków z mocą wsteczną. Ryanair z zadowoleniem przyjmuje to orzeczenie, które uchyla tę absurdalną i motywowaną politycznie grzywnę.

Juliusz Komorek, członek Zarządu Ryanaira ds. Regulacyjnych i Prawnych powiedział:

“Z zadowoleniem przyjmujemy orzeczenie węgierskich sądów, które właściwie odzwierciedla prawo UE, gwarantujące liniom lotniczym swobodę ustalania cen i nakładania podatków z mocą wsteczną, nawet w przypadkach takich jak ten, w którym nie było podstaw prawnych do wprowadzenia przez węgierski rząd fikcyjnego podatku od “nadwyżki zysków” w wysokości 10 euro od pasażera odlatującego, w czasie, gdy wszystkie linie lotnicze w UE traciły pieniądze z powodu Covid.

Ryanair uważa, że ta węgierska grzywna CPA była motywowana politycznie i wzywa minister sprawiedliwości Judit Vargę do przeprosin za jej post na Facebooku, w którym z zadowoleniem przyjęła nałożenie tej politycznie motywowanej, ale niesłusznej grzywny, która została teraz unieważniona przez węgierskie sądy.

Ryanair nadal inwestuje na Węgrzech i oferuje tanie podróże lotnicze do/z Węgier zarówno dla węgierskich obywateli, jak i turystów. Jasność zapewniona przez wyrok węgierskiego sądu pomoże nam nadal inwestować i rozwijać nasz ruch na Węgrzech z korzyścią dla węgierskich obywateli, ich rodzin i węgierskiej branży turystycznej”.

Źródło i zdjęcie: Biuro Prasowe Ryanair