Według badania triverna.pl nawet 7 na 10 Polaków deklaruje uprawianie sportów zimowych. To jednak nie tylko pasjonaci narciarstwa, snowboardingu czy łyżwiarstwa – lecz także znacząca liczba potencjalnych klientów dla przedsiębiorców prowadzących wyciągi narciarskie, zimowe ośrodki rekreacyjne oraz sprzedawców specjalistycznego sprzętu, takiego jak narty, deski, łyżwy, sanki, kombinezony i różnorodne akcesoria. Mimo, że w kategorii sprzętu turystycznego, wśród Polaków dominuje chęć posiadania rzeczy na własność, jest to też jednak kategoria,  w której wielu z nas poważnie rozważa opcję wynajmu. Idea współdzielenia staje się bowiem coraz bardziej znaczącym trendem konsumenckim, a przedsiębiorcy, także ci związani z segmentem sportów zimowych, powinni częściej uwzględniać go w swoich strategiach biznesowych.

W badaniu sprawdzającym świadomość konsumentów na temat tego co  można wynająć lub pożyczyć zamiast kupować, widać, że sprzęt sportowy pozycjonuje się całkiem wysoko na liście przedmiotów rozważanych do wynajmu. I co ciekawe, ankietowanych bardziej skłonnych kupić narty czy namiot nie jest znacząco więcej niż przekonanych, że lepiej te rzeczy wypożyczyć. Za zakupem jest bowiem 49 proc. respondentów, a na wynajem jako lepsze rozwiązanie wskazuje 43 proc. ankietowanych – wynika z badania zrealizowanego dla BIG InfoMonitor, we współpracy z Gleevery. Badanie „Polacy a ekonomia współdzielenia” pokazuje również, że w minionym roku, jakiś przedmiot wynajęło lub wypożyczyło 17 proc. respondentów. W przypadku sprzętu turystycznego 58 proc. osób zrobiło to tradycyjnie – w specjalistycznych punktach czy w sklepach stacjonarnych. Ale już 55 proc. z nas, gdy poszukuje czegoś do wypożyczenia chętniej wybiera opcję on-line, aplikację czy sklep internetowy, a 48 proc. robi to czasem stacjonarnie, a czasem przez internet.

Pasjonaci sportów zimowych potrzebują w górach nie tylko nart i snowboardu. Od kilku lat nieodłącznym towarzyszem zabawy na stoku są też m.in. kamery sportowe i drony. To także jest sprzęt, który zamiast kupować na własność można wypożyczyć. Decyduje się na to coraz więcej użytkowników. Według danych platformy Plenti, aż 99 proc. ankietowanych wskazało, że jeśli miałoby możliwości to zdecydowałoby się na stosowną okazję wynająć drona, a 97 proc. wynajęłoby – aparat lub kamerę. Badanie przeprowadzono w sierpniu 2023 na ogólnopolskiej próbie 2000 osób.

Na deklaracjach sięnie kończy, bojednym z trzech najpopularniejszych urządzeń wynajmowanych w Plenti był w ubiegłym roku właśniedron DJI Mavic Mini 2 Fly More Combo. Osoby, które decydują się na najem elektroniki na przykład na wyjazd wakacyjny, stanowią 24 proc. badanych przez Plenti. Zwykle preferują okres wynajmu nieprzekraczający jednego miesiąca.

– mówi Wojciech Rokosz, prezes Plenti.

Na liście korzyści z wynajmowania sprzętu zamiast jego zakupu, badani najczęściej wskazują właśnie oszczędności (29 proc. odpowiedzi). Rozwiązanie, to daje też elastyczność, bo można czegoś używać tylko wtedy, gdy faktycznie się tego potrzebuje, zwraca uwagę 22 proc. badanych. Niewiele mniej osób – 21 proc. docenia natomiast oszczędność miejsca, które byłoby potrzebne do przechowywania np. nart czy deski, a kolejnych 16 proc. ankietowanych zauważa, że nie będzie musiało martwić się konserwacją. Część badanych dostrzega również takie pozytywy najmu jak ograniczanie konsumpcjonizmu (12 proc.) czy redukcję zużycia zasobów naturalnych (9 proc.). Na zainteresowanie tym modelem użytkowania wpływ ma poziom wykształcenia i wiek respondentów. Nastawienie jest tym lepsze im wyższe wykształcenie i mniej lat. Najbardziej otwarte na nowe formy dzielenia się zasobami jest pokolenie poniżej 25 r.ż. Jakichkolwiek plusów wynajmu czy wypożyczania nie widzi jedynie 26 proc. badanych.

Badanie opinii Polaków nt. wypożyczania produktów, zakupów ratalnych i stosunku do ochrony środowiska. Badanie CAWI przeprowadzone w dniach 15 – 18 września 2023, na próbie 1065 osób, Quality Watch dla Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor

– zauważa dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

Zainteresowani krótkoterminowym wynajmem przedmiotów muszą pamiętać, że taką możliwość mają tylko osoby rzetelne finansowo. Firmy, które pozwalają korzystać m.in. z nowinek technologicznych czy drogiego sprzętu sportowego za ułamek ich wartości muszą mieć pewność, że ich klienci są wiarygodni i uczciwi. Właśnie dlatego sprawdzają wynajmujących w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor. Jeśli zależy nam na uzupełnieniu urlopowego ekwipunku wypożyczając go, upewnijmy się, że nie ciążą na nas żadne przeterminowane zobowiązania. To nic trudnego. Swój status w BIG InfoMonitor możemy sprawdzić online. To nic nie kosztuje (raz na pół roku możemy sprawdzić się za darmo), a pozwala uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i grafika: Good One PR