Nie wszyscy wiedzą, że na Pomorzu Zachodnim dynamicznie rozwija się winiarstwo i powstają lokalne winnice. To w tym regionie działa największa winnica w Polsce i znajduje się winnica najdalej wysunięta na północ kraju.

Tradycja uprawiania winorośli na Pomorzu Zachodnim sięga XIII wieku. Zapoczątkował je zakon cysterek sprowadzony w okolice Szczecina. Upraw zaniechano dopiero po II wojnie światowej. Tradycja odżyła na początku XXI wieku.

Wokół Szczecina

Niewiele osób o tym wie, ale jeszcze nie tak dawno Szczecin miał swoją winnicę, która produkowała wino. Chodzi o Winnicę Emila, która działała w jednej z północnych dzielnic miasta – w Skolwinie, za plebanią parafii pw. Chrystusa Króla. Powstała w 2009 roku. Pochodziły z niej wina odmiany Rondo i Solaris. W 2019 roku winnica przeniosła się jednak do wsi Żukowo, niedaleko Przelewic. Ale w Skolwinie nadal jest uprawiana winorośl, choć już na mniejszą skalę. Wokół stolicy Pomorza Zachodniego położonych jest kilka głównych winnic regionu. Największą, nie tylko w województwie, ale także w Polsce jest Winnica Turnau położona we wsi Baniewice 50 km na południe od Szczecina. Na 34 hektarach  zasadzonych jest ponad sto tysięcy winogronowych krzewów . Uprawianych jest 12 odmian winogron, głównie szczepów Solaris i Johanniter, Riesling, Hibernal, Seyval blanc, Rondo, Regent i Cabernet. Nazwa winnicy pochodzi od nazwiska założycieli – rodziny Turnau. Nie dziwi więc udział w tym przedsięwzięciu  Grzegorza Turnaua –  znanego poeta, kompozytora i piosenkarza, który często w niej koncertuje. To właśnie w tej winnicy w styczniu 2021 roku, po raz  trzeci udało się wyprodukować wino lodowe. Trunek, bardzo rzadki i drogi, powstający dzięki silnym mrozom. Właścicielom winnicy udało się je wcześniej wyprodukować w 2017 i 2018 roku. Po ostatnich zbiorach powstanie około 900 butelek tego słodkiego, deserowego wina, które sprawdza się w połączeniu np. z foie gras. W grudniu 2020 roku najbardziej prestiżowy magazyn winiarski we Francji „La Revueduvin de France” podał listę najlepszych 50 słodkich win na świecie. I znalazło się na niej wino lodowe z Winnicy Turnau. Wino z najnowszego zbioru ma trafić na rynek jeszcze w 2021 roku.  Od niedawna właściciele winnicy, wychodząc naprzeciw pandemicznym czasom, przedstawili klientom nową ofertę – degustację polskich win online!

Kolejna duża winnica niedaleko Szczecina jest położona w Babinku obok Bielic. To Winnica Kojder – także przedsięwzięcie rodzinne prowadzone przez rodzeństwo. Działa od 2015 roku. W winnicy rosną winne szczepy Solaris, Souvignier gris, Muscaris i Johanniter , Prior i Cabernet cortis. Wino Johanniter z Winnicy Kojder było chwalone  m.in. przez sommeliera Elżbiety II  – królowej Anglii. Napisał o nim także znany brytyjski dziennik ekonomiczny „Financial Times”. Winnica Kojder jako jedyna w Polsce należy do ECOVIN – niemieckiego, federalnego stowarzyszenia certyfikującego wyłącznie ekologiczne winnice. I jeszcze jedna ciekawostka – właściciele zdecydowali, że od 2020 roku wszystkie wina z ich winnicy są i będą zakręcane. Kolejna z winnic Pałacu Rajkowo zlokalizowana jest we wsi o tej samej nazwie. Jej głównym elementem jest pałac wybudowany w 1907 roku. Na powierzchni 4,5 ha posadzono 16 500 winorośli odmian: Solaris, Hibernal, Johanniter i Muscaris oraz niewielkie ilości odmian Riesling, Souvignier gris, Chardonnay, Siegerrebe, Helios. Najbliżej Szczecina działa Winnica Binowo założona w 2011 roku. Wytwarzane są w niej wina białe, czerwone, różowe, pomarańczowe i deserowe. Winnica Sydonia mieści się we wsi Trzebiatów koło Stargardu. Jej nazwa pochodzi od sławnej szlachcianki z XVI-wieku, Sydonii von Borck, którą posądzono o czary i rzucenie klątwy na panujący ówcześnie na Pomorzu Zachodnim ród Gryfitów. Została ścięta a jej szczątki spalono na stosie. Winnica została założona w 2013 roku. W jej ofercie znajdują się wina czerwone, białe, różowe, pomarańczowe i Pet Nat.

Dalej od stolicy regionu

Zachodniopomorskie oprócz tego, że posiada największą winnicę w Polsce ma także winnicę, która jest najdalej wysuniętą na północy kraju. To Winnica Darłowo. Od morza dzielą ją jedynie 4 km. Oferuje trzy rodzaje wina czerwonego oraz cztery wina białego. Zodiak, to winnica znajdująca się we wsi Zagozd koło Drawska Pomorskiego. Wina produkowane w niej zwracają uwagę oryginalnymi etykietami przedstawiającymi znaki zodiaku. Na rynku na razie pojawiły się cztery zodiakalne wina: różowe (Lew), czerwone (Byk), pomarańczowe (Bliźnięta) i, jedyne takie w Polsce, czerwone musujące (Wodnik), które zdobyło tytuł “The Best of Poland”. Na Pojezierzu Drawskim, we wsi Przyrowo, działa Winnica Oycowizna. Jest położona tylko o kilometr od znanego zachodniopomorskiego uzdrowiska Połczyna-Zdroju. Została założona w 2014 roku. Nazwa winnicy nawiązuje do czwartego pokolenia, które uprawia ziemię w okolicach Połczyna-Zdroju. Winnica produkuje wina czerwone, różowe i białe. Kolejna zachodniopomorska Winnica – Bekasiak znajduje się na południu regionu, w okolicach Pyrzyc. Aktualnie produkuje wina białe z odmiany Solaris oraz czerwone będące tzw. kupażem kilku szczepów. W kwietniu 2021 roku otrzymała złoty medal i nagrodę specjalną w konkursie win polskich WINOPL organizowanym przez Targi Polskich Win i Winnic. Na Pojezierzu Szczecineckim od 2012 roku działa Winnica Tecławska Góra. Jej nazwa nawiązuje do XVI wiecznej legendy o rycerzu-rozbójniku Tecławie, który niegdyś miał zamieszkiwać te okolice. Aktualnie produkuje wina czerwone i białe. Winnica w 2021 roku planuje rozpocząć sprzedaż win musujących.

Oprócz 11 przedstawionych winnic w regionie działają również mniejsze oraz takie, które stawiają dopiero pierwsze kroki. Widać już doskonale, że hodowla winorośli i produkcja wina na stałe wróciły na Pomorze Zachodnie.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego