Poza głównym sezonem turystycznym twierdze wojskowe i muzeum mogą być dobrym pomysłem na wycieczkę. Muzeum Wojskowe w Králíkach jest otwarte codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 10:00–16:00. Ekspozycje muzealne prezentują historię fortyfikacji czechosłowackich z roku 1938. Zwiedzimy tu też wystawę poświęconą bohaterom armii czechosłowackiej i czeskiej od czasów układu monachijskiego do współczesności, zobaczymy kolekcję broni, amunicji i maszyn wojskowych. Na tutejszym poligonie pokazowym odbywają się prezentacje maszyn bojowych i ciężkiego sprzętu wojskowego. W muzeum można także dowiedzieć się, gdzie znajdują się zachowane fragmenty systemu fortyfikacji, zbudowanego przed II wojną światową, czy pomniki Králickiego Obszaru Fortyfikacyjnego.

Twierdza artyleryjska Hůrka jest czynna codziennie, oprócz poniedziałków. Należy do najlepiej zachowanych fortyfikacji wojskowych w Czechach. To tu testowano tajną broń nazistów. Z czasem rozpoczęto przebudowę twierdzy na schron przeciwatomowy. Do dziś w podziemiach na głębokości od 20 do 36 m zachowały się korytarze, szyby, stacja uzdatniania wody, magazyny amunicji, stołówka i koszary. Zobaczymy tu wyjątkowe eksponaty, na przykład zachowane pancerne wrota przesuwne i ukośną windę do transportu wózków z amunicją.  

Twierdza Bouda jest zamknięta w sezonie zimowym, aż do 30 kwietnia. Trwają tu prace konserwacyjne, a w podziemiach hibernuje kilkaset nietoperzy. Zwiedzanie twierdzy zimą jest możliwe tylko w wybrane dni lub na podstawie wcześniejszej rezerwacji.  

Miłośnikom fortyfikacji polecamy także wycieczkę jedną ze ścieżek dydaktycznych. Ciekawa jest na przykład trasa Betonowa Granica, której początek i koniec znajduje się we wsi Mladkov. Trasa jest dostępna także z miejscowości Lichkov, Těchonín, Jablonne nad Orlicí i ze schroniska Kramářova chata na Suchém vrchu. Ścieżka dydaktyczna ma długość 15 km, po drodze można zobaczyć wiele lekkich i ciężkich schronów.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: CzechToursim