Podziwiaj piękno natury i uprawiaj sporty w Alpach Sztubajskich


Rozkoszowanie się świeżym górskim powietrzem w ciepłych promieniach słońca – to jedna z tych chwil szczęścia, których pragniemy podczas letnich wakacji w Alpach. Właśnie takie momenty można przeżyć w dolinie Stubai, w pobliżu Innsbrucka, stolicy Tyrolu. Dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury dolina lodowca Stubai ze swoimi czterema ośrodkami narciarskimi jest odpowiednim miejscem, i to nie tylko w zimie. Lodowiec Stubai, ośrodek Schlick 2000, wyciągi na górę Elfer w Neustift oraz Serles w Mieders, a także sama dolina dostarczają letnich atrakcji dzięki licznym i zróżnicowanym szlakom turystycznym, ekscytującym wycieczkom i wielu innym możliwościom.

Dolina Stubai to raj dla miłośników pieszych wędrówek – różnorodne szlaki turystyczne o wszystkich stopniach trudności prowadzą do ciekawych miejsc w fascynującej górskiej scenerii. Czy to w dolinie, czy wysoko w górach, w otoczeniu imponującej panoramy Alp, na wspaniałych trasach pieszych, pełnych przygód szlakach rodzinnych, czy też bardziej wymagających trasach – dzięki różnorodności doliny Stubai każdy znajdzie coś dla siebie.

Przygoda na lodowcu na wysokości 3 000 m n.p.m.

Lodowiec Stubai zapewni dorosłym i dzieciom niezapomniane przeżycia nie tylko zimą, ale i latem. Dzięki nowoczesnej kolejce 3S Eisgratbahn rodziny, turyści i fani wspinaczki górskiej mogą podziwiać krajobraz lodowca Stubai na wysokości 2 900 m.

Czekają tam na nich niezapomniane wrażenia – od łatwych wędrówek, przez wzniesienia, aż po wymagające wyprawy na szczyty górskie i lodowiec. Szlak na lodowcu rozpoczyna się przy stacji pośredniej Fernau i prowadzi przez moreny i kolorowe torfowiska, migoczący blaskiem zbiornik wodny Fernau oraz niezwykłą jaskinię lodową, aż do górnej stacji Eisgrat.

Na platformie widokowej TOP OF TYROL (3 210 m n.p.m.), z której roztacza się oszałamiająca 360-stopniowa panorama, można zobaczyć najwyższy punkt lodowca. W tym wyjątkowym miejscu 17 lipca odbędzie się sesja jogi na lodowcu. To tutaj, w lodowcowej scenerii, wśród ciszy i majestatu gór, ćwiczenia jogi zapewnią wyjątkowe doznania.

Poczęstunek i zasłużony odpoczynek podczas wędrówki można znaleźć w restauracji Eisgrat, która oferuje dania z grilla oraz dania kuchni tyrolskiej przygotowane z produktów regionalnych, a także w schronisku Dresdner Hütte.

Rodzinna zabawa w ośrodku Schlick 2000

Nieco niżej w dolinie Stubai czeka mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Liczne trasy o wszystkich stopniach trudności sprawiają, że położony wysoko w dolinie ośrodek Schlick 2000 jest turystycznym eldorado dla dużych i małych wędrowców. Zaczynając na górnej stacji Kreuzjoch, urlopowicze mogą wyruszyć na przyjazną dla rodzin ścieżkę przyrodniczą, aby odbyć interaktywną podróż przez cuda natury. Ze schroniska Schlicker Alm można przejść przez wieczorne pastwisko do panoramicznego jeziora, a następnie zejść w dół szlakiem z dyskami. Nazwa trasy wskazuje na jej szczególną cechę, która przyciąga nie tylko dzieci. Odwiedzający mogą włożyć drewniany dysk do szyny biegnącej wzdłuż trasy i śledzić jego toczenie się po ścieżce. Punktem kulminacyjnym całodziennej wędrówki jest ścieżka z domkami na drzewach.

W siedmiu różnych domkach na drzewach wzdłuż trasy znajdują się atrakcje dla dzieci, takie jak tyrolka, most wiszący i poszukiwanie skarbów. A jeśli to wciąż za mało, to w sierpniu na turystów czeka coś wyjątkowego – przejażdżka o wschodzie słońca. W każdą sobotę kolejka linowa zabierze ranne ptaszki na wysokość ponad 2 000 m, skąd będzie można podziwiać oszałamiający spektakl przyrody, w tym wschód słońca i panoramiczny widok górskiego krajobrazu. Ponadto, aby urozmaicić sobie pobyt, można zarezerwować lekkie śniadanie w Panorama Restaurant Kreuzjoch, sesję jogi na tarasie restauracji lub lot tandemowy o wschodzie słońca.

Wędrówki z przygodami dzięki wyciągom na górę Elfer w Neustift

Ci, którzy chcieliby zobaczyć zarówno wschód, jak i zachód słońca w górach, przekonają się, że wyciągi Elfer są właśnie dla nich. Latem raz w tygodniu będzie można wziąć udział w przejażdżce o zachodzie słońca, by w szczególny sposób doświadczyć zmierzchu w dolinie Stubai. Z kolei w ciągu dnia na „sportowej górze” Elfer czekają liczne atrakcje dla entuzjastów sportu. Dostępna jest zróżnicowana oferta aktywności, w tym paralotniarstwo, jazda na rowerze i wspinaczka, a także wędrówki wokół zapierających dech w piersiach masywów skalnych wież Elfer.

Miłośnicy przyrody również znajdą coś dla siebie: w ramach Geh-Zeiten-Wege (szlaków czasu), o długości prawie siedmiu km, podzielonych na trzy różne obszary tematyczne, można dowiedzieć się więcej o interesujących zjawiskach.Turyści, którzy wędrują szlakami czasu słonecznego, czasu kwiatów i epoki kamiennej, dowiedzą się ciekawych rzeczy o mierzeniu czasu, cyklu życia fauny alpejskiej oraz zmianach i starzeniu się krajobrazu górskiego. Punktem wyjścia dla tych wędrówek jest największy w regionie alpejskim zegar słoneczny, umieszczony na górze Elfer.

Turystyka piesza u stóp Serles

Wyciągi na górę Serles w Mieders otwierają drzwi do świata wrażeń i rekreacji dla całej rodziny. U podnóża góry Serles – „Ołtarza Tyrolu” – znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy wędrówek i wypoczynku na świeżym powietrzu, jak i rodziny oraz osoby szukające relaksu i wypoczynku. Rozbudowana sieć szlaków prowadzi przez urzekające środowisko naturalne. Park Serles przy stacji kolejki górskiej to idealne miejsce na aktywny wypoczynek z całą rodziną.

Zabawa i podziwianie nurtu górskiej rzeki, spływ tratwą lub po prostu delektowanie się widokami i spokojem krystalicznie czystych jezior – każdy znajdzie dla siebie idealne górskie przeżycie.

Ponadto, w drodze do klasztoru Maria Waldrast platformy widokowe Koppeneck, Karwendelblick i Serlesblick zapewniają wyjątkowe widoki na rozpościerający się dookoła krajobraz górski Tyrolu. Ci, którzy nie chcą poznawać tego krajobrazu pieszo, mogą wsiąść do pociągu Serles bezpośrednio w parku Serles. Pociąg ten kilka razy dziennie przewozi turystów do i z klasztoru Maria Waldrast. Na zakończenie dnia urlopowicze mogą zjechać w dół doliny na letnim torze saneczkowym o długości ponad trzech km. To jednak nie wszystko. Program letni został dodatkowo wzbogacony o letnią noc wędrowną 26 lipca.

Wyjątkowe widowisko przyrodnicze w dolinie

Stubai fascynuje nie tylko w wysokich partiach gór. Również dolina ma wiele do zaoferowania. Szlak dzikiej rzeki umożliwia turystom poznanie prawdziwej perły natury. W trzech etapach można podziwiać wyjątkowe alpejskie atrakcje i wodę w jej różnorodnych formach. Szlak prowadzi m.in. wzdłuż wodospadu Grawa oraz przez spektakularny wąwóz katarakty Ruetz. Te wyjątkowe miejsca można również zobaczyć w ramach letnich wędrówek szlakiem dzikiej rzeki.

Usługą, która dopełni wakacyjną radość w dolinie Stubai, jest karta Stubai Super Card. Obejmuje ona między innymi bezpłatne przejazdy autobusami i kolejkami linowymi. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą bezpłatnie korzystać z trzech spośród czterech kolejek linowych pod opieką płacącego rodzica.

BEZPIECZNY POBYT – informacje o koronawirusie wywołującym COVID-19

Wszystkie szczegółowe informacje na temat aktualnych wytycznych i zaleceń dotyczących bezpiecznego pobytu można znaleźć na naszej stronie internetowej pod adresem:
www.stubai.at/en/info-service/safe-hospitality/

Źródło i zdjęcia: „Tourist board Stubai Tyrol”