Skopelos to wyspa znana przede wszystkim fanom musicalu „Mamma Mia”. Jest też uważna za najbardziej zieloną wyspę Morza Egejskiego. Zatem można ją nazwać prawdziwym rajem dla miłośników przyrody. Położona na Sporadach, w zachodniej części Morza Egejskiego. Zlokalizowana w pobliżu wysp Skiathos i Alonissos. Zamieszkiwana jest na stałe przez około trzech tysięcy ludzi.

O wyspie

Miejsce to jest pełne spokoju pozwala na wyciszenie i odpoczynek. Na wyspie dominuje przyroda. Porasta ją ponad pięć milionów sosen i prawie sześćdziesiąt tysięcy drzew oliwnych. Wnętrze Skopelos pokrywają zaś sady owocowe i orzechowe. Mieszkańcy w sezonie w większości żyją z turystyki natomiast zimą z uprawy oliwek i koziego sera. Grecka kuchnia stanowi dziedzictwo kulturowe.

Oprócz tego na wyspie znajduje się wiele kaplic i klasztorów, a także zabytków architektonicznych. Z wieloma tymi miejscami związane są greckie mity. Najpopularniejszy z nich jest o Stafylosie, który był synem Dionizosa i pierwszym mieszkańcem tej wyspy.  W samej stolicy wyspy znajduje się ponad sto klasztorów. Ciekawostką jest fakt, iż ulice w Skopelos nie mają nazw. Mieszkańcy aby wytłumaczyć, gdzie znajduje się dany obiekt, mówią np. obok kościoła.

Kapliczka św. Jana

Obiekt znajduje się w północno-zachodniej części wyspy. Kapliczka św. Jana stoi na samotnej skale, która mierzy prawie 100 metrów. Według legendy mieszkańcy wyspy znaleźli tam ikonę ze świętym i zanieśli ją do pobliskiego kościoła, ale ikona znów pojawiła się na szczycie skały. W związku z tym wykuto w skale ponad sto stopni i zanieśli kapliczkę na szczyt. Skała została wykorzystana w scenach ślubu musicalu „Mamma Mia”.

Skopelos jest idealnym celem na jednodniową wycieczkę lub dłuższy sielankowy wypoczynek. Najlepiej wyspę odwiedzić pomiędzy kwietniem a październikiem gdzie temperatura waha się od 21 do 33 stopni Celsjusza.

Źródło i zdjęcia: Autor zewnętrzny