Polska Organizacja Turystyczna wraz z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi nie zwalnia tempa! Po ubiegłotygodniowej konferencji na Zamku w Mosznej o nową wiedzę z zakresu “Współpracy-Innowacji-Turystyki Zrównoważonej” w stolicy swojego regionu wzbogacili się przedstawiciele branży turystycznej z województwa zachodniopomorskiego, które jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie kierunków Polski.

Konferencję w Szczecinie zainaugurował prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, po którym gości przywitały prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Magdalena Bulikowska oraz członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Jestem zbudowany tym, jakie produkty na przestrzeni kilku dekad zostały powstały w województwie zachodniopomorskim. Korzystają z nich tak turyści krajowi, jak i zagraniczni. To doskonały materiał do promocji Polski i regionu w Europie i na świecie

– mówił podczas inauguracji 4. odsłony cyklu “Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona” prezes POT Rafał Szmytke.

W części merytorycznej na pytanie “Skąd tylu turystów z Czech w Polsce i nad polskim morzem?” odpowiedział dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Pradze Pavel Trojan. Przekazał on branży turystycznej z województwa zachodniopomorskiego opinie Czechów na temat regionu oraz zaznaczył preferencje, zwyczaje i przyzwyczajenia naszych południowych sąsiadów.

Człowiek + AI=Wyjazd Nad Morze?

Na Pomorzu Zachodnim ten skrót pasuje idealnie! Prezes Zarządu Fundacji Best Place – Europejski Instytut Marketingu Miejsc Adam Mikołajczyk zaprezentował audytorium możliwości sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologii na przykładzie nadmorskiego regionu.

Pomorze Zachodnie nierozerwalnie związane jest z naturą i terenami sprzyjającymi wypoczynkowi wokół pięknej polskiej przyrody. O zrównoważonej turystyce w Dolinie Dolnej Odry, a także zastosowaniu ich w praktyce na przykładzie “Centrum Turystyki Winnej Kojder” opowiedzieli Igor Szakowski z Wydziału Współpracy Terytorialnej i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Marek Kojder z Winnicy Kojder.

Po przerwie Anula Galewska przedstawiła stan wdrożenia turystyki zrównoważonej w województwie zachodniopomorskim na tle światowych tendencji, jak również praktyczne pomysły w niewykorzystanych obszarach. Prezes Travindy przekazała znakomite wieści lokalnej branży – aż 23% obiektów z Pomorza Zachodniego zrzeszonych na jednej z najpopularniejszych platform rezerwacyjnych podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Debatę “Jak zaprogramować rozwój turystyki zrównoważonej w regionie. Mieszkańcy jako źródło przewagi konkurencyjnej destynacji turystycznych w województwie zachodniopomorskim” poprzedziła inspirująca prezentacja General Managera COURTYARD BY MARRIOTT & MOXY SZCZECIN CITY Marleny Szczecińskiej na temat zrównoważonego rozwoju w hotelarstwie.Kulminacyjnym i podsumowującym wydarzenie punktem tradycyjnie była dyskusja pod wodzą Adama Mikołajczyka, w której udział poza prelegentami wziął dyrektor Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Artur Pomianowski.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Polska Organizacja Turystyczna