Po pandemii ruch turystyczny wraca do Mazowsza. Urząd Statystyczny w Warszawie podał dane o wielkości w III kwartale 2022 r. Z danych wynika, że we wzmiankowanym okresie region odwiedziło ponad 1663 tys. turystów, z czego Warszawę – 1177 tysięcy.

To o 230% więcej niż w analogicznym czasie w 2021 roku. Jednocześnie zwiększyła się też liczba turystów zza granicy. W drugim kwartale Mazowsze zwiedzało ponad 361 tys., obcokrajowców, co daje wzrost o ponad 468% w porównaniu do drugiego kwartału ubiegłego roku.

Co istotne, do regionu powrócili turyści z zagranicy, zwłaszcza z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Pojawili się pomimo odbywającej się wojny w Ukrainie, która – jak donosiły organizacje turystyczne w całej Polsce – stanowiła w ostatnich miesiącach okoliczność zniechęcającą do wybrania Polski jako miejsca wypoczynku.

W III kwartale tego roku w województwie przebywało 451 tysięcy turystów-obcokrajowców, co oznacza prawie 113-proc. wzrostowi liczby obcokrajowców. Najliczniej reprezentowana była nacja ukraińska (78 tys., +539 proc r/r), amerykańska (56,6 tys.), niemiecka (46,6 tys.), brytyjska (32,6 tys.) i litewska (22,6 tys.).

We wzmiankowanym okresie udzielono w sumie 2959,6 tys. noclegów.

Wśród turystów zza granicy przeważali obywatele Ukrainy, których było ponad 80 tys. Należy jednak pamiętać, że zapewne duża część tych osób przybyła na Mazowsze nie w celach turystycznych, tylko by chronić się przed wojną. Oprócz Ukraińców, województwo odwiedzali licznie obywatele Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Litwy

– powiedział Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego.

Źródło: wiadomosciturystyczne.pl
Tekst: Anna Molęda-Kompolt
Zdjęcie: Pixabay