Jak poinformowali przedstawiciele Slovakia Travel w ubiegłym roku turyści z Polski stanowiła 13,5% wszystkich gości zagranicznych odwiedzających Słowację. Pod względem turystyki przyjazdowej na Słowację Polacy od dawna zajmują pod tym względem drugą pozycję. W 2023 roku na Słowację przyjechało ponad 282 tys. Polaków, co oznacza wzrost o 49% w porównaniu do 2022 roku, a nawet o 18% w stosunku do 2019 roku. To jeden z nielicznych rynków źródłowych, który przekroczył wartości sprzed Covidu.

Na Polskę w ubiegłym roku przypadało 13,3% wszystkich noclegów gości zagranicznych na Słowacji, a z punktu widzenia turystyki przyjazdowej na Słowację od dawna zajmuje równieź drugą pozycję pod względem liczby udzielonych noclegów. W 2023 r. polscy goście dokonali na Słowacji ponad 650 tys. noclegów, co oznacza wzrost o 51% w porównaniu do 2022 r. i o 12% więcej niż w 2019 r. Jest to jeden z nielicznych rynków źródłowych, który przekroczył liczbę sprzed Covid.

Świetnymi wynikami Słowacja może pochwalić się także za pierwsze 3 miesiące 2024 roku. W pierwszym kwartale Słowację odwiedziło ponad 80 000 Polaków, co stanowi 18,4% ogółu turystów zagranicznych w danym okresie, co znalazło odzwierciedlenie także w liczbie udzielonych noclegów (242 452 ), a zatem 21,9%.

W drugiej połowie konferencji prasowej głos zabrali przedstawiciele regionów słowackich, którzy przedstawili swoje aktualności i gotowość na nadchodzący letni sezon turystyczny.

ze strony Słowacji obecni byli:

Region Tatry-Spisz-Pieniny i ośrodek Dolina Lewoczyńska – Slavomír Ondko (dyrektor ośrodka)

Region Wysokie Tatry – Lucia Blašková (dyrektor organizacji turystycznej)

Region Liptowski – Katarína Šarafínová (kierownik ds. marketingu organizacji turystycznej)

Słowackie Stowarzyszenie Aquaparków, Kapielisk i Basenów – Peter Kolenčík (wiceprezes stowarzyszenia i dyrektor ośrodka Bešeňová)

Visit Koszyce – Ivana Kavulič (kierownik ds. stosunków międzynarodowych)

Region Gemer – Jaroslav Hric (dyrektor organizacji turystycznej)

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Slovakia Travel