Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani genialnego kompozytora, architektury, jak i ci, którzy uwielbiają motoryzację i lotnictwo.

Mozart przyszedł na świat w Salzburgu i tu spędził pierwsze lata życia. Teraz jego nazwisko nazwano plac, lotnisko, restauracje, a nawet czekoladki. Mieszkańcy miasta szybko się nauczyli, jak zarabiać na kompozytorze.

Turyści najczęściej odwiedzają mieszkanie Mozartów w domu przy Getreidegasse 9, gdzie 27 stycznia 1756 roku przyszedł na świat mały Wolfgang Amadeusz. Obecnie mieści się w nim muzeum, w którym zgromadzono m.in. dziecięce skrzypce Wolfganga oraz replikę jego klawikordu. Odtworzono też typowe mieszkanie z tamtych czasów i przygotowano kilka wystaw poświęconych muzykowi.

Przyjezdni kierują też swoje kroki do Domu Mozarta, w którym mieszkał w latach 1773-1780. Znajdują się w nim pamiątki i przedmioty związane z życiem rodziny Mozartów. Kto lubi muzykę i dobre jedzenie, powinien się wybrać do restauracji St. Peter Stiftskeller na Mozart Dinner Konzert. W barokowej sali można posłuchać utworów mistrza w wykonaniu artystów ubranych w stroje z epoki i skosztować kulinarnych specjałów przygotowanych według starych receptur.

Starówka z soli

Miejscowa Starówka jest jedną z najpiękniejszych w Europie. Wszystko dzięki zyskom ze sprzedaży soli, którą niegdyś wydobywano w okolicy. Dzięki niej przez wieki wznoszono tu liczne kościoły, budowano luksusowe rezydencje i kamienice. W XVII wieku miasto zamieniło się w perełkę architektury barokowej. Świadczą o tym liczne barokowe kościoły (jest ich tu 20!), fontanny i ogrody. Jednym z najważniejszych zabytków jest katedra, która wyróżnia się ozdobną fasadą i potężną kopułą.

Jest ona częścią kompleksu muzeów Salzburskiej Dzielnicy Katedralnej. Koniecznie trzeba też zobaczyć benedyktyński klasztor św. Piotra z kościołem o wystroju rokokowym oraz przylegający do niego niewielki, malowniczo położony przy skałach cmentarz. Są tam też katakumby pochodzące z czasów wczesnochrześcijańskich.

Inny symbol Salzburga to Pałac i Ogród Mirabell (1606), arcydzieło architektury ogrodowej. Arcybiskup Wolf Dietrich von Raitenau podarował ów pałac swojej kochance, pięknej Salome Alt. Salome,która towarzyszyła mu 22 lata i urodziła 15 dzieci! Obecnie w pałacu urzęduje burmistrz miasta, a Sala Marmurowa, w której niegdyś muzykował Mozart, jest jedną z najpiękniejszych sal ślubów na świecie. Odbywają się w niej też koncerty.

Ogród Mirabell należy do najczęściej fotografowanych miejsc w mieście i latem są tu prawdziwe tłumy turystów. Równie oblegane są miejscowe kawiarnie, choćby legendarna Café Tomaselli – najstarsze takie miejsce w Austrii. Można się tam rozsmakować nie tylko w kawie, ale także w wykwintnych deserach, takich jak jabłkowe strudle, tort Esterházy lreceptur. Jest też Café Classic w dawnym domu Mozarta oraz kawiarnie Fürsta prowadzone przez potomków wynalazcy oryginalnych pralinek Mozartkugel. Te czekoladowe kuleczki z nugatem i marcepanem, wprost rozpływające się w ustach, są specjalnością Salzburga. Stworzył je w 1890 roku cukiernik Paul Fürst i nazwał tak na cześć Mozarta. Warto też się wybrać do Muzeum Piwa Stiegl’s Brauwelt w największym browarze w Austrii, aby zobaczyć, w jaki sposób warzy się piwo, a także spróbować złotego trunku.

Dzielnica Katedralna to kompleks muzeów w dawnej dzielnicy arcybiskupiej. Część pomieszczeń była zamknięta przez 200 lat. Trasa wiedzie m.in. przez reprezentacyjne komnaty biskupów, galerię obrazów, muzeum katedralne, Muzeum Opactwa św. Piotra i taras nad placem z pomnikiem kompozytora.

Z wizytą w twierdzy

Jedną z największych atrakcji turystycznych Austrii jest twierdza Hohensalzburg, która od wieków góruje nad Salzburgiem. To największa zachowana w całości budowla obronna w Europie Środkowej i bez jej odwiedzenia trudno sobie wyobrazić wizytę w tym mieście. W swoich wnętrzach kryje piękne, gotyckie komnaty oraz ciekawe ekspozycje muzealne. Na szczęście, żeby je obejrzeć, nie trzeba się wspinać na górę, wystarczy wjechać windą.

Z kolei w futurystycznym Hangarze-7 zbudowanym ze szkła i stali można podziwiać flotę historycznych samolotów i śmigłowców oraz bolidy Formuły 1 należące do zespołu Red Bull. Jest też słynna kapsuła kosmiczna Feliksa Baumgartnera, w której wzbił się balonem na prawie 39 km, a potem skoczył ze spadochronem.

Fot. Mirosław Mikulski

Tekst: MIROSŁAW MIKULSKI