Skarby kultury Frankonii cieszą się światowym rozgłosem. Świadczą o tym frankońskie obiekty światowego dziedzictwa UNESCO. Limes górnogermańsko-retycki, okazała rezydencja biskupia w Würzburgu, starówka w Bambergu, Opera Margrabiów w Bayreuth i Bad Kissingen jako jedno z „wielkich miast uzdrowiskowych Europy” zostały uhonorowane tym wielkim wyróżnieniem. Aż pięć z dziesięciu bawarskich obiektów światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się we Frankonii. Dwa z nich obchodzą w 2023 roku swoje jubileusze. W tym roku przypada 30 rocznica podniesienia całego zespołu staromiejskiego Bambergu do rangi światowego dziedzictwa UNESCO. To świetna okazja do odwiedzenia tamtejszego Centrum Turystycznego Światowego Dziedzictwa. Również Opera Margrabiów w Bayreuth ma powód do celebracji. W tym roku przypada bowiem 275 rocznica otwarcia imponującego barokowego gmachu. Czy może być lepszy prezent urodzinowy niż nowe Centrum Informacyjne Światowego Dziedzictwa? Tuż obok opery, w pomieszczeniach budynku Redoute otwartego 22 kwietnia 2023 roku ulokowano Muzeum Historii Gmachu Opery. Muzeum informuje zwiedzających w interaktywnej ekspozycji o szczególnych cechach obiektu światowego dziedzictwa UNESCO oraz o kulturze festiwalowej i teatralnej w okresie baroku na bawarskim dworze (www.frankentourismus.com/specials/unesco-world-heritage).

Charakterystyczna dla Frankonii jest też różnorodność parków przyrodniczych. Jest ich dziesięć co sprawia, że zajmują ponad połowę regionu wakacyjnego. Świadczą również o dużym znaczeniu zrównoważonego rozwoju w turystyce frankońskiej. Jednym z głównych zadań parku przyrodniczego jest przecież aktywna ochrona, utrzymanie i kształtowanie jego krajobrazów oraz udostępnienie ich ludziom. Oddzielna sekcja poświęcona temu tematowi na stronie internetowej FrankenTourismus pokazuje, jak urozmaicone mogą być zrównoważone wakacje we Frankonii. Można tu też znaleźć porady w zakresie zrównoważonego stylu życia, wydarzenia związane z tematyką zrównoważonego rozwoju i krótkie, inspirujące filmy, które obrazują, jak piękne są zrównoważone wakacje we Frankonii.

Jednak, aby wakacje były takimi już od samego początku, polecamy podróżowanie środkami transportu Bawarskiego Towarzystwa Kolejowego (BEG) i Zrzeszenia Transportu Drogowego Aglomeracji Norymberskiej (VGN). Dzięki nim region wypoczynkowy Frankonia jest pokryty gęstą siecią linii autobusowych i kolejowych. Wiele autobusów i pociągów celowo kierowanych jest do miejscowości wypoczynkowych lub punktów początkowych na szlakach pieszych i rowerowych (www.frankentourismus.com/specials/sustainable-vacations)

Fascynujący świat otwiera się we frankońskich miastach. Każde miasto ma własną osobowość i burzliwą historię. Na szczęście turystyczni odkrywcy mają niedaleko jedno miasto do drugiego. Trio Norymberga-Fürth-Erlangen wywołuje zachwyt wieloma wrażeniami. Wzdłuż rzeki Men niczym perły na sznurze jawią się Aschaffenburg, Schweinfurt i Kulmbach, a także miasta światowego dziedzictwa UNESCO Würzburg, Bamberg i Bayreuth. Ansbach i Coburg odsłaniają swą arystokratyczną naturę, a Rothenburg ob der Tauber, Dinkelsbühl i Forchheim wyglądają jakby zatrzymały się w czasie i nadal tkwiły w średniowieczu. W mieście biskupim Eichstätt, podobnie jak w Würzburgu, Bambergu i Aschaffenburgu, książęta kościelni pozostawili po sobie ślady doniosłej działalności (www.frankentourismus.com/cities)

Nie ma znaczenia, jak odkrywa się Frankonię dla siebie – relaksujących chwil na pewno nie zabraknie. O to zadba 19 kąpielisk leczniczych i uzdrowisk w „Parku Zdrowia Frankonia” (Gesundheitspark Franken). W nim wybitni eksperci w dziedzinie zdrowia i dobrego samopoczucia opracowują innowacyjne koncepcje terapeutyczne bazujące na naturalnych składnikach o właściwościach uzdrawiających. W ofercie nowoczesne termy, wspaniałe strefy saun, zabiegi odnowy biologicznej i atrakcje specjalne, takie jak pierwsze w Niemczech jezioro wypełnione wodą lecznicą, jeziora o stężeniu soli podobnym do wody Morza Martwego czy certyfikowane lasy lecznicze. Tutaj można zregenerować się fizycznie, a przede wszystkim dać wypocząć jak należy swojej duszy (www.frankentourismus.com/specials/health-park)

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: FrankenTourismus
Zdjęcia: Niemiecka Centrala Turystyki