Nasz kraj znowu został dostrzeżony na świecie. Polskie miasto trafiło na listę kierunków turystycznych w serwisie TripAdvisor. Możemy być dumni z naszego Krakowa. Polska stolica Małopolski znalazła się w pierwszej dziesiątce, obok takich miejsc jak Kuba, Mauritius czy Katmandu.

Jedna z największych platform internetowych dla podróżników na świecie TripAdvisor od wielu lat wyznacza trendy turystyczne. W styczniu opublikowano kolejny ranking, który powstał na podstawie recenzji urlopowiczów. Na zestawienie z cyklu Travellers’ Choice co roku czekają tysiące turystów. Wybrano m.in. najpopularniejsze kierunki w Europie i na świecie. Mamy wiele powodów do radości.

Kraków w czołówce miast na świecie

Zestawienie otwierają Kuba, Hoi An w Wietnamie i Mauritius. Kraków zajął dziesiąte miejsce wśród 25 kierunków. Pojawianie się w takich rankingach jest szczególnie ważne, ponieważ jak ocenił Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Małopolska i Kraków najbardziej odczuły spadek przyjazdów turystów z zagranicy.  

Raport TripAdvisor informuje, iż Kraków jako miasto wpisane na listę UNESCO, oferuje bogactwo historii i architektury. Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny, Kościół Mariacki i Kazimierz to głównie wymieniane miejsca warte zwiedzenia. Czytamy w raporcie, że Kraków to miasto, które od wieków cenione za dziedzictwo kulturowe, stało się również europejskim centrum dziedzictwa gastronomicznego“.

Warto przypomnieć, że w 2019 roku Kraków otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej, przyznawany przez Europejską Akademię Gastronomiczną.

Kraków to miasto tętniące życiem kulturalnym. Każdego roku w stolicy Małopolski odbywa się blisko 100 festiwali i innych wydarzeń o zasięgu międzynarodowym

– dodają autorzy zestawienia.

Źródło: turystyka.wp.pl 
Tekst: Anna Molęda-Kompolt 
Zdjęcia: Pixabay