Połowa wakacji już za nami, dlatego jeśli chcemy tegoroczne lato zaliczyć do udanych i pozostałe wolne dni w pełni wykorzystać, proponujemy dobrze je zaplanować. Sierpień w wielu miejscach zapowiada się bardzo interesująco. Atrakcji z pewnością nie zabraknie w ośrodkach turystycznych Grupy PKL. Sprawdźcie listę wydarzeń i aktywności w wyjątkowych górskich lokalizacjach.
Choć jesteśmy na półmetku tegorocznych wakacji, to na szczęście przed nami jeszcze cały miesiąc letnich dni. Warto ten czas wykorzystać i zaplanować aktywny wypoczynek w ciekawych miejscach, by zadbać o pozytywną energię. A jeśli nie mamy pomysłu gdzie wyruszyć, góry to dobre rozwiązanie i mnóstwo nietuzinkowych atrakcji.
Wakacyjna podróż w czasie na Górze Parkowej w Krynicy-Zdrój
Krynica-Zdrój to urokliwe miasto, w którym czas płynie spokojnie, co zdecydowanie pozwala wypocząć. Niesamowity klimat, natura, wspaniała architektura i interesująca historia, a oprócz tego mnóstwo ciekawych atrakcji wartych doświadczenia. To właśnie tutaj odwiedzając słynną Górę Parkową – zlokalizowaną w samym centrum miasta, przy krynickim deptaku – możemy przenieść się w czasie i teleportować aż do lat 30. ubiegłego wieku. Wszystkie atrakcje dostępne w ośrodku Grupy PKL nawiązują do klimatu retro.
Na Górę Parkową wyruszymy odrestaurowanymi i historycznymi wagonikami kolei linowo-terenowej z 1937 roku. Tuż przy górnej stacji kolei czeka na nas muzyczna ławka, na której usłyszymy słynne utwory Jana Kiepury, a także kompleks rajskich ślizgawek, wśród których każdy znajdzie tor idealny dla siebie.
Jeszcze do końca wakacji w ośrodku PKL na Górze Parkowej możemy wziąć udział w koncertach a’la Jan Kiepura. Występy klimatem przenoszą nas w magiczny świat twórczości znanego tenora. Jeśli natomiast wolimy pląsy, to zdecydowane polecamy retro fajfy. Potańcówki w rytm znanych przebojów odbywają się od poniedziałku do piątku. Każde spotkanie taneczne to relaks i szansa na spędzenie czasu interesująco, a może też poznanie ciekawych osób.
Pełne niespodzianek lato na Jaworzynie Krynickiej
Warto wyruszyć na Jaworzynę Krynicką,która znajduje się tylko cztery kilometry od centrum miasta. Ze szczytu góry będziemy podziwiać piękne panoramy na Gorce, Beskidy, a przy dobrej pogodzie nawet zobaczymy Tatry. Widoki możemy również podziwiać z Platformy Widokowej 360 na poziomie 1122 m n.p.m.
W każdy wakacyjny wtorek (do 28 sierpnia włącznie) możemy wziąć udział w pieszych rodzinnych wycieczkach z przewodnikiem – znaną Babą z Gór, która przybliża historię regionu. Seniorom polecamy wędrówki w wybrane wakacyjne środy z przewodnik Basią Szajnicką.
Miłośnikom jednośladów proponujemy wycieczki rowerowe w niedzielę 4 i 18 sierpnia. Jogini odprężą się podczas zajęć na świeżym powietrzu, które odbędą się jeszcze 3 i 10 sierpnia.
Warto również wspomnieć o animacjach dla dzieci oraz warsztatach artystycznych (np. z robienia magnesów na lodówkę) w wybrane wakacyjne soboty. Ośrodek Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej do końca wakacji będzie obfitować w ciekawe animacje dla najmłodszych, kolorowe dmuchańce, nie zabraknie również słodkości oraz lokalnych przysmaków.
Aktywnie w Szczawnicy i na Palenicy
W Szczawnicy wciąż czeka na nas sporo wakacyjnych aktywności. Na miejscu skorzystamy z atrakcyjnych pakietów, w ramach których posłuchamy opowieści flisaków podczas spływu Dunajcem, a także wyruszymy koleją krzesełkową na szczyt Palenicy. W ośrodku turystycznym Grupy PKL najmłodsi wciąż maja szanse wziąć udział w tematycznych warsztatach, które prowadzone są w ramach trzech interesujących programów: Wesołe Ranczo, Ekologiczne harce oraz Folk(l)ove opowieści. Natomiast miłośników wędrówek zachęcamy do udziału w spacerach z przewodnikiem, które do końca wakacji odbywają się w każdy poniedziałek i środę. Wędrówki rozpoczynają się przy górnej stacji kolei krzesełkowej PKL.
Tuż obok dolnej stacji kolei krzesełkowej na Palenicę oraz Willi i Restauracji pod Kolejką powstała Przystań Palenica – zupełnie nowe miejsce na kulinarnej mapie Pienin! W Przystani Palenica zrelaksujemy się i skosztujemy smacznych oraz sycących dań. Na miejscu dostępna jest również strefa zabaw dla najmłodszych, w której dzieci wyszaleją się do woli, natomiast w tym czasie rodzice odpoczną w Przystani z filiżanką kawy.
Czadowe lato w Solinie
Bieszczady warto odwiedzić nie tylko ze względu na piękne i dzikie krajobrazy, ale również aktywności, których tutaj nie brakuje. W Solinie czekają na wszystkich czadowe atrakcje, które doświadczmy w ośrodku Grupy PKL. Spektakularne bieszczadzkie scenerie będziemy podziwiać z wysokości Wieży Widokowej oraz gondoli. W parku rozrywki Tajemnicza Solina do końca wakacji najmłodsi mogą wziąć udział w ciekawych spotkaniach z animatorami oraz spektaklach przygotowanych przez Świteziankę Barbarellę, Czadowego Feliksa czy Mr Juppi’ego.
Warto wybrać się do ośrodka turystycznego PKL Solina 20 oraz 28 sierpnia i odwiedzić letnie miasteczko radia Eska, które wraz ze strefą relaksu dostępne będzie tuż obok Wieży Widokowej. Przygotujmy się na liczne konkursy, zabawy i mnóstwo prezentów.
Magiczne wakacje na Mosornym Groniu w Zawoi
Zawoja to świetnie miejsce dla tych, którzy potrzebują się zresetować i odetchnąć. Oczywiście odwiedzając tę miejscowość koniecznie warto wybrać się na Babią Górę.
Polecamy również odwiedzić ośrodek turystyczny Grupy PKL na Mosornym Groniu. Miłośnicy jednośladów skorzystają na miejscu z rowerowych tras downihillowych. Rodziny z dziećmi zachęcamy do udziału w grze terenowej „Beskidzki detektyw”, podczas której nie tylko zintegrujemy się z bliskimi, ale i poznamy wiele ciekawostek związanych z regionem Beskidu. Darmową grę można pobrać w kasie biletowej przy dolnej stacji kolei PKL.
Przygody z żywiołami na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim
Góra Żar to wyjątkowe miejsce, z jej szczytu możemy podziwiać panoramę na Beskidy, Mosorny Groń i jeziora. W ośrodku Grupy PKL na Górze Żar skorzystamy z tras downhillowych – od tego sezonu dostępna jest dodatkowa, piąta trasa – Family Line. Jest to najłatwiejsza trasa w ośrodku i dedykowana dla każdego, kto chce rozpocząć swoją przygodę z rowerową jazdą downhillową. Działa tutaj również skill park – Żarogang.
Na Górze Żar, jak co roku, w wakacje odbędą się zawody rowerowe Local series of Downhill, które zaplanowane zostały na 31 sierpnia i 1 września.
Ale rowery na Górze Żar to nie wszystko! W wakacje wciąż możemy wziąć udział w pokazach latawców, które cieszą się w ośrodku sporym zainteresowaniem. Te podniebne tańce zaobserwujemy jeszcze w weekendy 3-4 sierpnia oraz 24-25 sierpnia. Zachęcamy również do wspólnej integracji i udziału wgrze terenowej „Beskidzki detektyw”.
Letnia strefa rozrywki i plaża z widokiem na Tatry
Zakopane jak zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów. Odwiedzając to miejsce warto wybrać się na kultową górę – Gubałówkę. Na szczycie wzniesienia przez całe lato dostępna jest najwyżej w kraju położona plaża z bogatym planem wakacyjnych wydarzeń. Letnia Strefa Rozrywkiprzez4 dni w tygodniu oferuje niepowtarzalne aktywności: hawajskie animacje, rugby dla dzieci, warsztaty artystyczne czy Góralskie Śpasy.
Przez cały sezon letni dostępna jest również kolej krzesełkowa na Butorowy Wierch, skąd jest najlepszy widok na Tatry. W ośrodku PKL Gubałówka skorzystamy także ze zjeżdżalni grawitacyjnej i torów summer tubbing’owych.
Wschody i zachody słońca na Kasprowym Wierchu
Jeśli już planujemy wycieczkę do Zakopanego koniecznie wybierzmy się na Kasprowy Wierch. Z jego szczytu przez cały sezon wakacyjny możemy podziwiać niesamowite wschody i zapierające dech w piersiach zachody słońca. Wszystko dlatego, że latem od godziny 7:00 możemy wyjechać na szczyt góry, natomiast na ostatni kurs kolei linowej PKL zapraszamy o godzinie 19:00, a na zjazd o godzinie 21:00. W sezonie letnim warto skorzystać z podróż koleją krzesełkową w Dolinie Gąsienicowej, podczas 40-minutowej podróży towarzyszy nam audio-przewodnik z fachowym komentarzem przygotowany przez przewodnika tatrzańskiego.
Na szczycie Kasprowego Wierchu posłuchamy ciekawych prelekcji przewodników, w ramach prowadzonej akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja.
Jeśli natomiast planujemy pieszą wycieczkę w Tatry warto pobrać aplikację mobilną „Kasprowy Wierch”, w której znajdziemy mapę gór, trasy zróżnicowane w zależności od kondycji wędrujących i czasu, jakim dysponują. Dodatkowo na użytkowników czeka zawsze aktualna baza informacji praktycznych związanych z działaniem kolei linowej i infrastruktury turystycznej na szczycie oraz prognoza pogody w górach. Więcej informacji o aplikacji znajduje się na stronie: https://www.pkl.pl/post/kasprowy-wierch/aktualnosci/mapa-3-d-gdzie-sie-wybrac-pobierz-aplikacje-kasprowy-wierch.html .
Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Polskie Koleje Linowe