Zanim ruszymy na urlop do Tunezji, warto się zastanowić, gdzie chcemy jechać – na Djerbę wyspę, która jest najczęściej odwiedzanym miejscem w tym kraju, czy do Tunezji kontynentalnej. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, wszędzie możemy spodziewać się niesamowitych przeżyć.

Wyspa Djerba to bez wątpienia najpopularniejsze miejsce wypoczynku w Tunezji. Jest tu mnóstwo hoteli na każdą kieszeń, a ze względu na pogodę można ją odwiedzać w zasadzie przez cały rok. Największe miasto na Djerbie to Houmt Souk, a jedną z jego najbardziej znanych atrakcji jest bazar pełen egzotycznych towarów. Tuż obok znajduje się niewielka, klimatyczna starówka, a nieco dalej zabytkowy fort Gazi Mustafa. Kilka kilometrów dalej w miejscowości Ar-Rijad wzniesiono z kolei synagogę El Ghriba. Uchodzi ona za najstarszą w Tunezji i jest najważniejszym miejscem pielgrzymek Żydów z całego kraju. Jedna z legend mówi, że założyli ją kapłani, którzy zdołali uciec ze świątyni w Jerozolimie, tuż po zburzeniu jej przez babilońskiego przywódcę Nabuchodonozora. W Houmt Souk znajdziemy też inny niezwykły zabytek, to kościół katolicki pod wezwaniem św. Józefa z 1848 roku. Powodem jego budowy była obecność wielu włoskich i maltańskich rybaków wokół wyspy. Houmt Souk to także miejsce, w którym toczy się bujne życie artystyczne. Znalazło ono swój wyraz w projekcie Djerba Hood, którego efektem są fascynujące murale i graffiti zdobiące miasto. Można je zobaczyć nie tylko tutaj, gdyż są rozsiane po całej wyspie i tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Dla rodzin z dziećmi dużą atrakcją będzie z pewnością Djerba Explore Park. To replika typowej pustynnej wioski a tym, co głównie przyciąga turystów jest farma krokodyli — największy tego rodzaju obiekt nad Morzem Śródziemnym. Warto tu zajrzeć zwłaszcza podczas karmienia zwierząt. W parku znajdziemy także muzeum Lalla Hadria z kolekcją islamskiej sztuki z całego świata, która liczy ponad tysiąc dzieł.

Midoun, drugie co do wielkości miasto wyspy kusi z kolei największym na Djerbie targiem, który odbywa się tu w każdy piątek. Można tam kupić wiele egzotycznych towarów, a także przyjrzeć się z bliska życiu miejscowej ludności. Midoun słynie również z drzew oliwnych porastających okolicę oraz plaż — Playa Sidi Mahrez i Playa Aghir.

Koniecznie trzeba też odwiedzić znaną z produkcji ceramiki małą wioskę garncarzy Guellala oraz miejscowe Muzeum Tradycji i Kultury Djerby. Znajdziemy tam kolekcję tradycyjnych tunezyjskich strojów, starą biżuterię oraz ceramikę. Jedną z najbardziej interesujących sal jest pokój ślubny, w którym zgromadzono przedmioty związane z tradycyjnymi tunezyjskimi zaślubinami. Chętni mogą też wziąć udział w warsztatach garncarskich.

W kontynentalnej Tunezji jednym z najbardziej znanych kurortów jest Hammamet, który leży na półwyspie Al-Watan al-Kibli, zaledwie 140 km od Sycylii. Słynie on z przepięknych, szerokich plaż oraz cudownie zachowanej medyny i licznych zabytków. Przez wieki miasto przechodziło z rąk do rąk i znajdowało się m.in. pod panowaniem rzymskim, arabskim, hiszpańskim, tureckim i francuskim, co widać w architekturze.

Popularny wśród turystów jest również nadmorski kurort Sousse, gdzie dzięki miejscowym bazarom można poczuć arabski klimat. Są też ciekawe zabytki m.in.: medyna z XVIII wieku n.e., katakumby z IV wieku n.e., czy Wielki Meczet Sousse.

Dobrym miejscem na wakacje jest także Port El Kantaoui nazywany “najprzyjemniejszym portem nad Morzem Śródziemnym”. Największą atrakcją kurortu jest duża przystań otoczona hotelami, restauracjami oraz sklepami z upominkami. Króluje tu architektura andaluzyjska, a kuchnia łączy dania europejskie i tunezyjskie.

Na uwagę zasługuje także Monastir ze wspaniałą starówką, otoczony osiemnastowiecznymi fortyfikacjami. Są tu też piaszczyste plaże, targowiska, klasztor obronny oraz Wielki Meczet.

Atrakcji w Tunezji jest mnóstwo i to nie tylko nad morzem, ale także w głębi lądu. To chociażby ufortyfikowane spichlerze Ksar Ouled Soultane. W XV w. zbudowali je Berberowie, a rozsławił George Lucas, który nakręcił tu część zdjęć do filmu “Gwiezdne Wojny”. Innym miejscem, które pojawiło się w tej sadze jest berberyjska wieś i twierdza Chenini. W przeszłości służyła ona do obrony przed najazdami muzułmańskich Arabów, a obecnie jest to najczęściej odwiedzana osada w regionie Tataouine. Śladem obecności Rzymian w Tunezji jest z kolei Amfiteatr w Al-Dżamm – trzeci pod względem wielkości amfiteatr na świecie po rzymskim Koloseum. Zbudowany został w latach 230-238 n.e., a w szczytowym okresie mieściło się w nim 30-35 tys. widzów.

W Tunezji jest się czym zachwycać. Ten kraj to nie tylko nowoczesne hotele i piękne plaże, ale także tysiące lat historii i niezwykłe zabytki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Do Tunezji zaprasza wiele biur podróży w Polsce. Jednym z nich jest Sun&Fun. W 2025 roku w ofercie tego touroperatora są loty na Djerbę z Warszawy, Katowic, Wrocławia i Poznania, a do Monastiru na kontynencie dodatkowo będzie można się dostać jeszcze z Gdańska, Lublina i z Łodzi. 

Tekst: Mirosław Mikulski
Zdjęcia: Redakcja
Zdjęcia: Katarzyna Kopeć