W Sławkowie koło Brna (na świecie znanym jako Austerlitz) rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew. 2 grudnia 1805 roku wojska napoleońskie pokonały połączone siły austriacko-rosyjskie. W 217. rocznicę bitwy trzech cesarzy, w dniach od 30 listopada do 4 grudnia w Sławkowie i okolicach odbędą się uroczystości upamiętniające dawne wydarzenia.

Najważniejszym punktem programu będzie sobotnia rekonstrukcja bitwy pod wzgórzem Santon w gminie Tvarožná, z udziałem około 1000 uczestników z 14 krajów świata (z Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Niemiec, Włoch, Belgii, Austrii, Francji, Litwy, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych). Uczestnicy będą uzbrojeni w 12 armat i osiodłają 50 koni. W niedzielę 4 grudnia odbędą się uroczystości przy Mogile Pokoju, upamiętniające ofiary bitwy.

Wydarzenia z roku 1805 z okolic Sławkowa przypominają nie tylko obchody rocznicowe. Stanowiska poszczególnych armii i plac bojów łączy ścieżka edukacyjna bitwy trzech cesarzy. Tablice informacyjne rozmieszczone wzdłuż trasy przedstawiają schematy głównych operacji wojskowych oraz najznakomitszych przywódców.

Bitwie pod Sławkowem jest także poświęcona stała wystawa Bitwa Trzech Cesarzy Sławków/Austerlitz 1805, którą w Miejscu Pamięci Mogiła Pokoju przygotowało Muzeum Ziemi Brneńskiej. W pałacu w Sławkowie można zobaczyć ekspozycję Wirtualna Bitwa 1805.
Szczegółowe informacje o historii bitwy pod Austerlitz i obchodach rocznicowych są dostępne na stronie www.austerlitz.org

Źródło: CzechTurism